Yerli üretim ve Yerli cnc routerSanayide metal, ahşap, plastik ve taş gibi malzemeleri işleyen ve bunlara belirli bir şekil veren üretim araçlarına takım tezgahı adı verilmektedir. Takım tezgahları alanında en önemli dönüşümlerden biri 1950 yıllarında numerik programa göre çalışan ve numerik kontrollü denilen tezgahların yani cnc makinaları uygulamaya konulması ile başlamıştır. Tezgahların bilgisayarla birleştirilmesi ile CNC makinaları meydana getirilmiştir.  Cnc makinaları verimliliği arttırır ve bozuk parça riskini düşürür. Stok ve aparat stoklama sorunu çok az miktardadır. Cnc makinaları üzerinde aynı anda bir çok iş yapılabilmektedir. Cnc makinalarda işlem süreleri değişmez, üretimin takibini yapmak, planlamak, denetlemek ve önceden zaman tespiti yapılabilmektedir. Böylece, imalat seçeneklerinin tespit edilebilmesi ve üretim planlamasıyla iş parçasının işlem maliyetinin belirlenme kolaylığını meydana getirir.

Cnc makinaları sağladığı faydalar dışında bir takım dezavantajları da vardır. Bunlardan biri cnc makinaları fiyatlarının yüksek oluşudur. Bu nedenden üreticiler cnc makine imalatı yapan yerli cnc router makinalarını daha fazla tercih ederler. Yerli cnc router makinalar yurtdışından alınanlara kıyaslandığında daha ucuzdur. Ayrıca cnc makine imalatı yapan yerli cnc router üreticileri satış sonrası destek bakımından yurtdışından alınanlara oranla daha iyi hizmet verebilmektedirler.

Türkiye’ de birçok büyük cnc makine imalatı yapabilen şirketler vardır. Bu firmalar sadece yurt içine değil yurtdışınada yerli cnc oruter ihracatı yapmaktadırlar. Üretimini sağladıkları makinaların kalitesi fazlasıyla yüksek olan yerli cnc router üreticileri, yapımda hiçbir çin malı parça kullanmazlar. Bu sebepten cnc makine imalatı yapan yerli firmaları tercih edenler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir kullanım elde ederler ve herhangi bir arıza durumunda kolayca firmaya ulaşabilmekte ve problemlerini çözebilmektedirler.