Cast ajans ve izmir

Cast ajans, kareograflardan, Tv. yapımcılarına kadar her çeşit medyatik tanıtım ve benzeri hedefli projeler için ekip sağlayan kaynak, görsel amaçlı tüm organizasyonların hedeflerini yansıtabilecek ekibi bulmak için başvurdukları bir adrestir. Rol yapma ya da bir ürün ve hizmeti tam olarak yani yaşayarak yansıtabilmek bir yetenek işidir. Cast ajans hizmetinin aslı bu yeteneklere ve görsel anlamda yeterliliğe haiz olan kişileri bu organizasyon ve projelere sunmaktır. Tüm Dünya da oyunculuk, mankenlik ya da sunuculuk gibi medyatik meslekler her zaman ilgi odağı olmuş ve bir çok insan bu ilgi ve istek sebebi ile cast ajanslara başvurmaktadır. Bu meslekler her ne kadar cazip görülsede unutulmamalıdır ki yetenek her şey demektir.

Bilindiği gibi yurdumuz televizyon, daha doğrusu görsel medya anlamında son derece zengin ve üretken bir sektöre sahiptir. Böyle olması sebebi ile doğal olarak oyunculara, dansçılara, stand hostesi ve klip ekibinden her türlü tanıtım organizasyonları için profesyonel ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç yeni ürünlerin çıkması, yeni dizilerin çekimi ve diğer yeni katılımlar ile orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. İhtiyaçların çoğalması ile doğal olarak cast ajans başvurularında da artış gözlemlenmektedir. Fakat cast ajans başvuruları sonrası eğitim dönemine giren kişilerin genelde sadece % 2 lik kısmında gereken rol yeteneğinin olduğu izlenmektedir. Rol yeteneği her şey demektir çünkü tanıtımı yapılacak ürün ya da oynanacak rol her an değişken olduğu için cast ajans başvurusunda bulunan kişilerde bu değişkenliğe uyum sağlayabilme yeteneğide bulunmalıdır.

Cast ajans başvurularının en büyük bölümünü dizi ve diğer çekim oyunculuğu, ürün tanıtım modelliği ve stand hostesi başvuruları oluşturmaktadır. Bu mesleklerde görev alabilmek için kişinin gerçekten kendisini çok çeşitli organizasyonlar için uyumlu ve sabırlı olması gerekmektedir. Meslek medya olunca ister istemez kaabiliyet ve sabır aranmaktadır. Bilinenin tersine bu mesleklerde yalnızca görsel anlamda genele göre güzel ya da fiziki anlamda çekici olma şartı yoktur. Dizilerde ve ürünlerde bilindiği gibi yalnızca standart tip vücut ölçülerine değil her yaştan, kilodan ve cinsiyetten insan oynamaktadır çünkü, ürünler, roller ve hizmetlerin hedeflediği yaş, kilo ve diğer ölçüler değişkendir. Gereken sabır ve yetenek sizde varsa hayaliniz olan bu mesleğe başlamanız için her hangi bir engel yoktur.

Cast ajans başvurularının en az dizi ve klip oyunculuğu gibi bir diğer büyük bölümünü stand hostesi başvuruları oluşturmaktadır. Stand hostesi, belirli bir ürün ya da hizmeti insanların yoğun olarak kullandığı bölgelerde tanıtan kişidir. Erkek ya da kadın stand hostesi olabilir. Stand hostesi olmak için aranan en önemli şart verileni hemen alabilmektir. Tanıtımı yapılacak ürün ya da hizmetler sıklıkla değiştiği için stand hostesi kendisini yıllardır bu tanıtımını yaptığı ürün işinde çalışıyormuş gibi adapte edebilmelidir. Stand hostesi ürün ile alıcı arasındaki tek köprü olduğu için en önemli noktada durmaktadır. Stand hostesi olmak için kendine güven, sabır ve yetenek yeterlidir.

Stand hostesliği en az diğer ajans hizmetlerinde olduğu gibi rol yeteneği gerektirmektedir. Ürünün tanıtımı ve benimsetilebilmesi için önce stand hostesi görevini alan kişinin bunu benimsemesi gerekmektedir. Bu ürün ya da hizmet işinde yıllardır çalışıyor olduğunu kendine kabul ettirebilmek, bu ürünü seviyor olmak ve sevdirmek doğal olarak ta tanıtımda başarı elde etmek aslında bir yetenek, bir rol yeteneğidir. Gerek stand hostesi gerekse diğer cast ajans hizmetlerinde asıl olan hammadde işini sevmektir. Severek yapılan bir işte mutlaka başarı alınır.

Cast ajans kelimesi arandığında en çok sonuç veren ilimiz İzmirdir. İzmir, bu konuda en az İstanbul kadar eskidir ve yapımcılardan kareograflara kadar bir çok organizayon sorumlusunun danıştığı yerdir. İzmir ajans sayısının çokluğu kadar en fazla cast ajans başvurusu alan yerlerden biridir ve sadece İzmirden değil yurdun bir çok noktasından izmir ajans aramalarının ardından İzmir'e gelerek başvuruda bulunanlar sıklıkla görünmektedir. Bu arama ve rağbet sadece cast ajans başvurusunda bulunan adaylar için değil, oyuncu arayanlar tarafından da aynı orandadır. Bu gün İzmir ajans dendiğinde oyuncu arayanların ilk aklına gelen yer İzmirdir. Tanıtımın içeriği ve türü ne olursa olsun her zaman gereken yetenek ve sabırdır. Bu ikisi olunca daha önce bu işi yapmamış olsanızda verileni hemen alır, hatalarınızı ilerleyen zamanda kendiniz giderebilirsiniz.