Kaliteli av malzemeleri, deniz motoru ve olta

Avcılık, bilhassa balık avı son derece zevkli bir hobidir. Öyle ki, vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Özellikle deniz avcılığı sezonunda bu zevk daha da çoğalır çünkü sezonluk balıklar yani ava ve avlanmaya değer balıklar çıkmış, balıkların peşine düşenlerin sayısıda doğal olarak yükselmiş ve tabiki bir curcuna bir karmaşa daha da zevkli hale getirmeye yetmektedir. Karadan değilde denizden tekne ile balık avına çıkıyorsanız eğer dahada artmaktadır balıkçılığın zevki ve verimi. İster kıyıdan ister tekne ile nereden avlanırsanız avlanın tecrübeli avcılar iyi bilirki kaliteli av malzemeleri ile yapılan balık avı hem daha fazla keyif hem de daha çok verim almanızı sağlar.

Kaliteli av malzemeleri derken bir çok balıkçının aklına gelen pahalı av malzemeleri değil demek istediğimiz aslında. Av malzemeleri eğer pahalı ise kalitelidir gibi bir olgu oluşabilir ama, daha hesaplı bir çok üründe de kaliteyi görebilirsiniz. Balık avı bir zevk bir hobidir ve doğal olarak biraz maliyeti gözden çıkartmak gerekir. Keyif almak, ister kıyıdan isterse denizden olsun balık avlarken daha fazla keyif almak tabiki istenen bir şeydir. Fakat balık avı sırasında özellikle de balık başlamışken kullandığınız av malzemeleri sizi yarı yolda bıraksın hiç kimse istemez. Tam da balık başlamışken kalitesiz bir av malzemesi yüzünden bir birlerine dolanmış oltalara zaman harcamak ve bu yüzden balık akınını izlemekle yetinmek son derece can sıkıcıdır.

Av malzemeleri seçimi derken aslında her ne kadar avcılığın her yerinde kullanılan malzemenin kalitesine vurgu yapmış olsakda aslında balık avında en çok yüz göz olduğumuz, en fazla kalitelisine ihtiyaç hissettiğimiz malzeme oltadır. Olta, balık ile ellerimiz arasındaki yegane aracı olduğu için kalitesine en fazla dikkat etmemiz gereken av malzemeleri arasındadır. Bilindiği gibi piyasada çeşitli markalar ve özellikler altında olta ve ilgili malzemeler vardır. Olta seçimi önemli bir konudur. Eğer sadece küçük balıklarla yetinen bu işe yeni başlamış bir amatörseniz olta seçimi ve önemi size önemsizmiş gibi görünebilir ama usta avcılar bilirki olta güvenilir ise alınmayacak balık yoktur.

Av malzemeleri ve kalitenin önemi demişken deniz motoru konusunu açmamak olmaz. Deniz motoru tekne ile balık avcılığının kalbidir. Bir çok balıkçı arkadaşımızdan sadece hesaplı diye bazı uzak doğu deniz motoru markalarını daha doğrusu adını bile duymadıkları deniz motoru markalarını tercih etmeleri nedeni ile son derece can sıkıcı durumlar ile suyun ortasında karşılaştıklarını üzülerek dinliyoruz. Deniz motoru meselesi önemli bir konudur. Her çeşit hava durumunu, denizin muhtelif hallerini ve diğer beklenmedik engelleri düşünecek olursanız, deniz motoru konusunun neden önemli olduğunu daha iyi anlarsınız. Balık avcılığı bir zevk işidir. Bu yüzden deniz motoru, olta ve diğer av malzemeleri seçiminde biraz daha eli açık davranmak hem daha fazla verim hem de keyif almanıza yardımcı olur.