Hirdavatin temel urunleri el aleti ve civata

Genel anlamına bakıldığında tel, çivi ve her yerde karşımıza öıkan ufak tefek metal eşya manasına gelen hırdavat gerçekte içerisinde binlerce ya da on binlerce etrafımızdaki küçük büyük şeyleri barındıran gerek hafif gerekse ağır sanayinin olmazsa olmazı, bir işi tamamlamak için en büyük yardımı sağlayan parçaların ve aletlerin genel adı olup hatta bazı kırtasiye malzemelerini bile bünyesinde barındıran bir ürün gurubudur. Hırdavat gerek imalat gerekse kullanım açısından ülkemizde son derece önemli bir yer teşkil etmekte ve yavaş yavaş ülkemizde de üretilmeye başlamakla beraber bu gün % 90 lık kısmı yurt dışından, özellikle Asya ülkelerinden getirilmektedir.

Her tip kesici ve delici aksesuardan aşındırıcılara, küçük ve büyük ölçü aletlerinden zımbalama, vidalama ve tutturmaya yarayan en küçük aletlere ve aksesuarlara kadar her türlü parça hırdavat kategorisi altında sayılabilir. Hırdavat ürünlerinin en fazla tüketildiği sahalar arasında inşaat, metal sanayi, gemicilik ve otomotiv sektörü sayılabilir. Sanayi anlamında kullanım alanının dışında kişisel kullanım amaçlı olarak oldukça çok yer işgal etmekte ve hayatımızın hemen her yerinde kendine bir yer bulmaktadır hırdavat malzemeleri. Hemen herkesin evinde ya da arabasında şöyle kabaca bakıldığında bile 8-10 parça hırdavat malzemesi bulmak mümkündür.

Hırdavat ürün gurubuna bakıldığında başta da söyleniği gibi binlerce, onbinlerce ürün rahatlıkla gösterilebileceği gibi kullanım sahalarına göre en fazla sirkülasyonu olan hırdavat malzemelerini saymak gerekirse el aleti ve cıvata kategorisi ilk akla gelen hırdavat ürünleri arasındadır. El aleti düşünüldüğünde akla gelen ürünleri  tahmin etmek kolay olmakla beraber her türlü vidalama, delme ve kesme aletleri ve aksesuarları gelmekte, cıvata ise bilindiği gibi her türlü vida ve civata malzemesini içermektedir. El aleti gurubu ürünlerini, milletçe işimizi kendimiz yapmaya meraklı olduğumuzdan herkeste bir ya da birkaç adet görülmesi olası bir ürün gurubu olarak gösterebiliriz. Matkap gurubu, şarjlı ya da elektrikli vidalama, zımpara aletleri, aşındırıcılar, kesiciler ve akülü ya da elektrikli vidalamalar el aleti gurubunun en çok akla gelen üyeleridir. Özellikle matkap ve vidalama türü el aleti ürünleri bir çoğumuzun evinde ya da aracında aksesuarları ile çantasında bulmanız mümkündür. Cıvata ürün çeşitleri ise ufak tefek şeyler olduğu için çeşitli tiplerde ve ebatlarda yine aynı alet çantalarının kapalı küçük gözlerinde düzinelerce bulunmaktadır. Civata ve vida gurubu ürünler montajın temelini oluşturdukları için ağır sanayiden inşaata her noktada en çok kullanılan üründür. Değişken kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendisini geliştiren bir sektördür cıvata sektörü. Deniz ve benzer su içeren alanlarda kullanılan paslanmaz civata ve vidalardan mikro robot teknolojisi ürünlerin montajında kullanılan cıvata ve vidalar her ihtiyaca cevap sunmaktadır.

Türkiye maalesef ana sektörlerde en fazla ihtiyaç duyulan vida ve cıvata ürünleri dışında kalan neredeyse tüm cıvata ve vida ve el aleti gibi hırdavat ürünlerini dışarıdan ithal etmektedir. Buna teknik donanımların yetersizliği ve yüksek hammadde fiyatları neden olarak sayılabilir. Her ne kadar bazı hırdavat ürünleri ülkemizde üretilmekte olsa da neresinden bakarsanız bakın Asya, özellikle de Çin'den gelen malzemelerin maliyet anlamında hala rakipsiz olduğu, buna nazaran hırdavat vitrinlerinin % 90 lık bölümünü ise kalitesiz ürünlerin doldurduğu görülmektedir.