E-devlet ve e-vatandas

Son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen ve onlarca konuda hayatımızı kolaylaştıran internet, artık e-devlet hizmetleri ile, ssk hizmet dökümünüzü görmekden, motorlu taşıtlar vergi bilgilerimize, kamu sınav sonuçlarımıza erişme gibi daha bir çok şey için kişisel bilgilerimize ve kamu hizmetlerine ulaşmada devlet dairelerine uğramadan internet üzerinden sadece e devlet şifresi alarak kolayca ulaşabilme imkanı sağlıyor. 2005 yılında ihalesi yapılan  edevlet uygulaması, sadece T.C. numaraları kullanılarak,  devlet hizmetlerini bir internet ağı üzerinden insanlara ulaştırmak amacıyla 5 yıldan beri üzerinde çalışılarak 2010 yılında  hizmete girmiştir. E devlet hizmeti Başbakanlığın genelgesiyle kurulmuştur ve Türksat A.Ş.. Tarafından işletilen bir uygulamadır. Sistem vatandaşın gerçekten o olduğunu, yine kişiye verdiği edevlet şifresi, elektronik imza, mobil imza, vatandaş kartı  gibi seçeneklerle kişinin yaptığı resmi işlemlerin geçerlilik kazanmasını sağlar. Bizde bu şifre veya diğer yöntemlerle yaptığımız işlemlerin altına imza atmış ve resmileştirmiş oluruz.

 Amacı halka devlet dairelerine gitmeden, e devlet şifresi aracılığı ile internet üzerinden istediği tüm kamu kurumu hizmetlerinin bilgilerine eriştirebilmektir. Örneğin vatandaş bu şifreyi aldıktan sonra internet üzerinden ssk hizmet dökümünü, daha ne  kadar prim ödemesi kaldığını, ne kadar çalışması gerektiğini yada işvereninin her ay düzenli olarak ssk primini yatırıp yatırmadığını görebilmektedir. Zira uygulamada sistemin en sık kullanılan bölümü de ssk hizmet dökümü öğrenilmesi hizmetleridir. Peki eskiden bu bilgilerimize nasıl ulaşıyorduk? Yada ulaşamıyormuyduk ? Elbetteki ulaşıyorduk. Fakat bunlar için ilgili devlet dairesine gidip, sıra bekleyip memurlardan gerekli bilgileri alıyorduk. Tabiyki bu da büyük bir zaman kaybı demekti. Sorulacak başka bir soruysa bu e-devlet şifresini nasıl ? ve nerden? alacağımız sorusu tabiki. Bunun için yapmamız gereken çok basit. Yaşadığınız yere en yakın PTT şubesine gidiyorsunuz, görevliye e devlet şifresi almak istediğinizi belirtiyorsunuz, kimliğinizi gösteriyorsunuz, edevlet şifresi aldığınıza dair ilgili belgeyi imzalayarak bir TL karşılığında edevlet şifrenize sahip oluyorsunuz.  Böylece e devlet uygulamasıyla tüm kamu hizmeti bilgilerinize işyerinizden ya da evinizden hiç yorulmadan ve zaman kaybetmeden ulaşıyorsunuz. Ancak şifrenizi kaybetmemeniz gerekiyor çünkü eğer kaybederseniz on lira ödüyorsunuz. Bu da 10 katı fiyat ödemek anlamına geliyor.

E-devlet şifresi her ne kadar çok önem verilmesede kişi için çok önemli bir şifredir ve kimseye söylenmemesi gerekir. Sistem üç ayda bir sizi şifrenizi yenilemeniz konusunda uyarır çünkü tıpkı e-mail şifrelerimiz ve internet bankacılığında kullandığımız şifreler gibi bu şifreyi de uzun zaman kullanmak güvenlik anlamında risk oluşturur. Dolayısıyla 3 ayda bir değiştirmekte yarar vardır. Edevlet uygulamaları tabiki henüz tüm vatandaşlar tarafından kullanılmaya başlanmamıştır. Fakat internete kolayca ulaşabilen, şehir merkezlerinde ve yakınında olan kesim tarafından daha sık kullanılmakla birlikte, zaman geçtikçe artan, yararları ve kolaylığı daha fazla anlaşılarak  yaygınlaşması gereken bir uygulamadır.