Parfüm


Koku yüzyıllardan beri hükümdarlardan, aristokratlara, önemli kişilerden normal halka ulaşıncaya değin birçok kadın ve erkek tarafından kullanılmıştır. İlk asırlardan itibaren yaşantımızın her yerinde var olan koku ve parfüm özellikle de son yıllarda çok fazla miktarda değer kazanarak bütün insanlar için vazgeçilemiyecek bir hal aldı. Günümüzde kendisi ile ilgili bakımına önem verenler için parfüm kullanma alışkanlığı erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Hepsi birbirinden değişik koku çeşitleri içinde çoğu insanın bütçesine uyum sağlayan parfüm vardır. Bayan parfümleri başka parfümler ile kıyaslandığında piyasada en ön sırada yer alan yerini senelerden beri kimseye bırakmıyor. Her yıl o sezonun moda akımına göre meydana getirilen kadın parfümleri çok geniş bir izleyen sayısına sahip olmuştur. Her ne kadar erkek, gençler ve çocukların parfümleri de her daim kendini yenilesede hanımların parfümleri devamlı en ön sırada bulunuyor. Doğum günleri, yılbaşı yada özel kutlamalarda akla yatkın olan ilk hediye çeşidi genellikle bayan parfümleri oluyor. Şüphesizki bu halde bayanların parfüme olan tavırları ve yaşamlarının her alanında kullanımları da bu durumu derin bir biçimde tesir etmektedir.

Parfüm yüzyıllardan beri dünyamızda. İlk önce fransada çirkin kokuları önlemek maksadı ile pazarlansa ve kullanılsa da parfüm şuan dünya piyasasında çok büyük bir yere ve önemli bir makama sahip olmuştur. Kadın, erkek, büyük, küçük demeden her yaşta ve her nesilde kullanılmakta olan parfüm genellikle kişilerle bir bütün olabiliyor. Artık sıradan bir ortamda hissedilen bir koku, o parfümü süren insanı hatırlatabilyor. Parfüm çoğu kişi tarafından yıllarca hiç değiştirilmeden kullanılabildiği gibi her mevsim o sezonun modasına göre de değiştiriliyor. Genelde insanlar parfüm konularında sabit kalırken, çoğu her zaman farklı bir parfüm seçimi yapıyor.

Bu günlere kadar daha az marka ile arz ve taleplere göre yeralan parfümler, şimdilerde çoğu farklı birden fazla marka ile yer alıyor. Artık parfümler sadece tek bir alternatif ile değil tamamı değişik koku çeşitleri ile hizmet ettiklerini etki etmek için çabalıyorlar. Piyasada bulunan kuruluşların çeşit kazanması ve parfüm pazarının büyüyebilmesi üreticileri de  değişik parfümler imal etmeye itiyor. Eskiden günümüze asırlardan beri kullanılabilen parfümler hem kullanıcılarını hem de imal edenleri her an sevindirebiliyor.