Goruntulu sohbet ve saygi

Görüntülü sohbet, sesli chat ve sesli sohbet bazı zamanlarda bunaldığımızda, yalnızlığımızı birileri ile paylaşmak istediğimizde en hızlı ve keyifli çıkış yolu olarak karşımıza çıkar. Sırf yazışarak konuşma zamanlarının geride kaldığı, gelişen teknoloji, özellikle de internet teknolojileri ile karşımıza çıkan sesli sohbet ve sesli chat nimetleri ile artık konuştuğumuz kişinin sırf yazdıklarını değil aynı anda hem görüntüsünü hemde sesini duyup görebileceğimiz bir kolaylık getirmektedir. Tabi mesele sohbet olunca ister sesli ister görüntülü isterse sadece yazışarak olsun gerçekte dış Dünya da olduğu gibi bazı olması gereken kurallar vardır. Bu kurallar aslında zor şeyler değildir. Tıpkı gerçek arkadaşlarımızla yüz yüze yaptığımız muhabbetlerde olduğu gibi genel ahlak kuralları dahilinde olması, karşımızdakini cinsiyeti, görüşleri ve tercihleri sebebi ile küçümsememek, kınamamak gerektiği gibi aslında her ortamda lazım olan kurallar bulunmaktadır.

Bildiğiniz gibi gelişen teknolojinin getirdiği yüksek hızlı internet erişimi aslında yalnızca hızlı bağlantı olanağını değil aynı zamanda hep istenen şeylerin artık yapılabilmesi manasına da gelmektedir. işte sesli sohbet ve görüntülü sohbet  " Bunun seslisi yokmu? " diye sorulan soruların bir cevabı, ihtiyaçların icatları doğurmasının ne kadar doğru olduğuna bir ispat olurcasına güzel bir örneğidir. Gelişen teknoloji ismi üstünde " Gelişen " gelişmesi durmayan bir şey olduğu için kaçınılmaz olarak görüntülü sohbeti de nihayet sürükleyip getirdi. Öyle ya Dial up zamanlarında en fazla 5 kilo bayt görürken ne mümkün ses ve görüntü transferi. Fakat özellikle ADSL ( Asymmetric dijital abone hattı ) teknolojisinin hayatımıza geçmesi ile beklenen görüntü transfer hızı yeterliliği sağlanmış,  hazır görüntü transferi de olabiliyorken seslinin yanında görüntülü sohbette artık olabilir olmuştur.

Sesli chat, genel konular başta olmak üzere bir çok genel meselede gerek merak ettiğimiz gerekse sadece paylaşmak istediğimiz bir çok konuyu online ve hızlı bir şekilde tartışmaya sunabileceğimiz, bu konuda diğer insanların da düşüncelerini alabileceğimiz ve tüm bunları online ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğimiz olanaktır. Bu nimetin faydalarını iyi anlamak, hakkını verebilmek gerekmektedir. Sesli chat katılımcısı eski üyelere ve yeni gelenlere en az herkes kadar görevler düşmektedir. Sizinde kabul edeceğiniz gibi söz konusu sesli chat olunca ister istemez insanlar daha bir hassas olmaktalar. Tabiki daha hassas olmak gerilmeye ve ani patlamalardan kalp kırmalara kadar götürebilmektedir.

İnternet kullanıcılarının yapmaları gereken, teknolojinin hangi adı altında olursa olsun sohbetler esnasında biraz daha çok karşıdakine saygı ve anlayış göstermektir. Teknolojiler geçer fakat dostluklar bakidir. Sesli sohbet, görüntülü sohbet, dini sesli sohbet ya da her hangi bir sohbet. Ne çeşitte ve ortamda olursa olsun karşımızdakinin canlı halini bire bir görmüyor olmamız bize istediğimiz her şeyi yapabilme hakkını ve dürtüsünü oluşturmamalı. Tam tersi karşıdaki insana tavırlarımızı ve samimiyetimizi canlı hali ile gösteremiyor olmamızın aslında hakkımızda yanlış bir anlama oluşması ihtimalinin endişesini yaşatmalıdır.