jigTeknolojinin hayatımıza getirmiş olduğu en büyük kolaylıklardan biri de televizyon. Uzun süredir hayatımızda yer alan bu renkli kutu, bilinmeyen dünyalara bizi götürebildiği gibi, çok uzak gibi gözüken yerleri de ayağımıza kadar getiriyor. Televizyonun insan hayatında bu derece büyük bir yer tutması hepsi farklı kanalları izleyicilerin beğenilerine sunuyor. Son yıllarda belgesel kanalları sayısı oldukça fazlalaşmakla birlikte doğanın mükemmel dünyasına olan ilgi her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor. Su altı dünyası ve balıkçılık da bunlardan bir tanesi. Avlanma ve balıkçılığa olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Jig ile avlanma da son yıllarda en çok karşımıza çıkan avlanma seçeneklerinde bir tanesi. Avlanılmak istenen balık türüne göre birbirinden farklı jig altenatifleri bulunuyor. Kullanmak isteyenlerin isteğine, tercihine, avlanılacak yere göre değişik jig çeşitlerine ulaşmak mümkün duruma gelmiştir.

Her daim küçük balık avlanmak istemeyenler daha farklı tecrübeler kazanmak istiyor. Balıkçılığın son yıllarda daha da zevklere uygun hale gelmesi kişileri farklı deneyimler kazanmaya itiyor. Kendi avladığı balığı yemenin tadını çok farklı olarak nitelendirenler, küçük balıklarla kısıtlı kalmayıp daha büyüklerini yakalayabilmek istiyorlar. Çok büyük bütçeler gerektirmeyen, kısıtlı ve makul fiyatlarla da büyük balıklara ulaşmak bu günlerde mümkün hale geldi. Gerekli ekipmanlar kullanılarak bu balıkları elde etmek hiç zor değil. Rapala da daha büyük balık elde etmek isteyenlerin imdadına koşuyor. Daha büyük balıkları yakalamak isteyenler rapala yada diğer adıyla sahte yemleri tercih ediyor. Daha fazla balık tutmak isteğinde olanlara rapala harika bir kurtarıcıdır. Değişik ölçülerdeki rapala çeşitlerine değişik av malzemeleri bulunan yerlerden kolayca ulaşmanız mümkün.

Balık tutuyor olmak son zamanlarda çok hızlı gelişme gösteren alanlardan bir tanesi olarak ortaya çıkıyor. Farklı olta malzeme çeşitlerine geçen her gün bir yenisi ekleniyor.  hobi olarak başlayan, sonrasında tutku haline dönüşen avlanma ve balıkçılık değişik olta malzeme seçeneğiyle tutkunlarını memnun ediyor. Olta malzeme çeşitleri içerisinde olta iğneleri, makaraları, makineleri, kurşunları gibi pek çok seçenek vardır. Balıkçılığı bir bağımlılık haline getirenler farklı olta malzeme seçeneklerini bir araya getirip istedikleri sonuca ulaşmaya çalışıyorlar<ulaşmak için uğraşıyorlar.