BisikletÖnceleri çok eskilere giden Bisiklet ilk olarak onikinci yüzyılda Çin’de görülmüş olup fazlası ile ilkel bir şekildedir. Fransız olan Sirvac binyediyüzdoksanbirde sağ ve soldan ayakların itmesiyle hareket eden bir model üretmiş olup adına da “Celerifere” denmiştir. binsekizyüzonsekiz yılında ise tahtadan meydana getirilmiş ve ilk kez gidon eklenerek geliştirilmiştir. Hemen 2 yıl sonra metal de eklenerek daha da sağlam duruma getirilmiştir. Bisiklet teknoloji ile beraber gelişmeye şimdilerde bile devam etmektedir lakin şimdilerde artık beklentileri fazlası ile karşılayabilmenin yanında çok yüksek hızlara kavuşulabilmekte ve her türlü estetik düşünülerek oluşturulmaktadır. Kullanılan bütün malzemelerin sağlamlığı hat safhada olup bir bisikletin ömrü fazlasıyla uzun olmaktadır. Bisiklet tercihi fazlasıyla önemlidir.

Herkeste bacak uzunluğu ve kol uzunluğu farklılık göstermektedir. En önemli nokta bacak uzunluğudur. Bacaklarınız boyunuzun ölçüsüne göre daha kısa kalıyorsa küçük kadro seçmenizi öneririz. Ya da bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha uzunsa büyük kadro seçmenizi öneririz. Seçiminizin doğru olup olmadığını anlamanın bir de püf noktası vardır. Seleye oturmadan bisikletin üzerine binersiniz ve kadronun üst borusu ile bacak aranıza temas noktasının mesafesine göre seçim yaparsınız. Eğer kadro üst borusu bacak aranıza çok yakın ise kadro size büyük gelmiştir. Bu mesafe eğer fazla ise kadro size küçüktür. Mesafe ortalama üç dört parmak mesafesinde olmalıdır. Bisiklet seçerken iki ana kriterimiz performans ve konfor olmalıdır. Bu iki kriterin arasındaki denge, bisikletin kullanım amacına göre farklılaşır. Bisiklet almadan önce kendinize sorun, bisikletimle ne yapmak istiyorum yani bisikleti neden almak istiyorum ve bu aleti nerde, ne amaçla kullanacağım. Mesela bir pist yarışçısı, bisiklet üzerinde ne derece rahat oturacağıyla pek alakadar olmamaktadır. Zaten yarış boyunca, taş çatlasa, kabası seleye beş 10 saniye değer. Tersine, bisikletli uzun yol yapanlar, günün 5-10 saatini sele üzerinde oturarak geçirmaktedirler. Doğal olarak onları ilgilendiren, ne kadar hızlı yol alacaklarından çok, konforlu sürüş yaparken yol manzaralarının keyfine varabilmektir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Genelde kısa boylu bisikletçiler, 34 ve yakın sayıları iç bacak uzunluğundan çıkarırken, uzun boylu sürücüler hesaplamayı yaparken iki rakamına yakın sayılar ile çalışmalıdırlar. Unutulmaması gerekmektedir ki bu iki rakamın çıkarıldığında kalan rakam seçeceğiniz kadro boyundan uzak olmamalıdır. Birebir kadro boyu vermek aslında çok da doğru değil ve zaten birazdan bahsedileceği üzere kadro boyutu kendi başına en önemli değişken olmamakla birlikte yanlış bir zeminde ince ayar yapılmaması için vazgeçilmez koşul olmasının haricinde çok önemli bazı değişkenler de doğru bisiklet seçiminde bizleri meşgul edecek.