Insaatta daha fazla hiz ve tasarruf icin yeni malzemeler

Hızlı gelişen sektörde her şeyde olduğu gibi inşaat sahası da payına düşeni almakta ve bu hızın hem zamandan hemde paradan tasarruf etme anlamında katkıları olmaktadır. Bu katkılardan biri ve aslında en değerlilerinden biri çelik kalıp malzemesidir. Yakın bir geçmişe kadar istisnai durumlarda kullanılan şimdi ise artık bir ihtiyaç, hatta olmazsa olmaz bir ürün olan çelik kalıp, inşaat sektörünün kendisine en çok ihtiyaç hissettiği malzemeler arasına girmeyi başarmıştır. Çelik kalıp proje bazlı ve kullan ve at mantığı ile bakılan bir ürün değil, defalarca kullanılabilme avantajı ile uzun vadede son derece tasarruf sağlayan bir inşaat malzemesidir.

İlk yatırım maliyeti diğer alternatiflere oranla daha yüksek olsada işçilik giderlerinden yaklaşık %40 oranında tasarruf etmenizi sağlar. Defalarca kullanılabilir olması ise bu ürünü her çalışmanızda aynı oranlarda tasarruf etmenizi sağladığından dolayı son derece ekonomik bir inşaat malzemesi haline getirir. Defalarca kullanılma özelliği ve uzun vadede devamlı sağladığı tasarruf özelliğinin yanı sıra çelik kalıp, hemen her türlü şantiye şartlarına uygun bir ürün olup her hangi bir tahribat ve deforme olma durumunda ise kolayca düzeltilebilmesi ile uzun ömürlü bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Çelik kalıp kullanım avantajlarına bir başka örnek olarak inşaatın prensiplerinden olan pürüzsüz yüzeyler elde etmenizi sağlaması ve bunun neticesinde sıva ihtiyacını ortadan kaldırarak avantaj sağlaması gösterilebilir. Çelik kalıp ürününün sağladığı avantajlar yukarıdaki örneklerle sınırlı değildir. Çelik kalıp kullanılarak bitirilen projelerde hedeflenen proje ölçülerine daha fazla ulaşıldığı bilinmektedir. Çelik kalıp kullanımı bir çok avantaj sağlamakla birlikte daha önce çelik kalıp kullanmadıysanız bu malzemenin daha teknik ayrıntılarını ve tavsiyelerini almak için üretici ya da satıcı firmaya sormanız mutlaka avantajınızadır.

Bir diğer önemli inşaat malzemesi ise teleskobik dikme ya da bir başka adı ile teleskobik direktir. Teleskobik dikme iş görme kapasitesi son derece yüksek olan yani defalarca kullanılmaya elverişli olan bir çözümdür. Birden fazla kesit ve farklı çalışma yükseklikleri ihtiyaçlarına müsait olarak imal edilen teleskobik dikme, uzun ömürlü, iş hassasiyeti yüksek bir üründür. Özellikle kiriş altı ve döşeme olarak bilinen alanlarda son derece yüksek verim sağlamaktadır. Değişken ihtiyaçlara göre üretilebilen teleskobik dikme ürünlerinde ihtiyaçlar gereği değişik tipler bulunmakla birlikte en çok tercih edilen teleskobik dikme çeşitleri olarak dört yollu, kapalı mekanizmalı, standart ve flanşlı teleskobik dikme çeşitleri gösterilebilir.

İnşaat Dünyasında yeni sayılabilecek en azından ülkemiz için yeni sayılabilecek bir diğer temel malzeme sac kapı kasasıdır. Sac kapı kasası, inşaat uygulamalarına tasarruf sağlamaktan, tamamlanma süresini azaltmaya ve değişik bir standart oluşmasına kadar bir çok saha da yarar sağlamaktadır. Sac kapı kasası, muadili olan ahşap kasaya göre çok daha uzun ömürlü ve ekonomik olan bir ürün olup aynı zamanda montajı son derece kolay ve hızlıdır. Sac kapı kasası malzemelerinde kaliteye en az diğer ürünlerde olduğu kadar dikkat edilmesi gereklidir. Kalitesiz bir sac kapı kasası, montajdan sonra problem çıkarması durumunda kolay kolay değiştirilemediği için istenmeyen durumlara yol açmaktadır. Gerek sac kapı kasası gerkse çelik kalıp ve teleskobik dikme olsun yeni ürünleri eğer gerçekten maddi ve zaman anlamında getirileri varsa kullanmak her zaman iyidir. Ama bilhassa bu malzemeleri ilk defa uygulayacaksanız üreticisi, satıcısı ya da kullanıcısına danışmanız, uygulamaya başlamadan önce biraz bilgi edinmeniz çok yararınıza olacaktır.