Guzel bir okey oyunu icin


Ulus olarak evlerde, kahvehanelerde artık sanal ortamda oynamaktan en çok keyif aldığımız ve en çok vakit tükettiğimiz oyunların başında gelir okey oyunu.
Tamamda nedir bu okey oyunu? Nereden gelmiştir? Ve nasıl oynanır? Okey oyunu ile ilgili tam bir kaynak olmamakla beraber bazı kaynaklarda doğduğu yerin Çin olduğu söylenmektedir. 16. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başarmış bu oyunun ismi de bir çok türde anılmıştır. Osmanlı zamanında adı “Ol Kıraat-ı ” olan oyun günümüzde  ‘okey’ olarak söylenmekte ve popüleritesini hiç kaybetmeden oynanmaktadır.

Okey oyunu kural olarak dört kişi ile oynanabilir fakat kişi sayısının yetersiz olduğu zamanlarda 3 kişi ile de oynanabilir. Oyunda dört ıstaka ve farklı renklerde 1’den 13 e 2 ‘şer tane 4 seri taş  ve 2 de sahte okeyle birlikte toplam 106 taş vardır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmeden oyunu kuralına uygun oynarlar ve ilk olarak bitiren kazanır. Okey oyununda değişik bitme şekilleri vardır. Bunlar çift bitiş, okey atarak bitmek, renkli ve düz bitmek, ve normal bitmek gibi sayılabilir.

Okey oyunu gerek taşlarının çokluğu gerekse değişik oyun kuralları nedeni ile zor gibi görünse de, okey oynamaya başladığınızda hemen anlayabileceğiniz gibi gerçekte çok basit bir oyundur. O yüzdendir ki eğitim düzeyi, yaş ve kültüre bakılmaksızın her kesim tarafından yıllardır en çok oynanan oyunların başında gelir. Okey oyna ama nasıl? Tabiki her oyunda olduğu gibi okey oyununda bazı incelikleri bulunur. Okey oynamak ve kazanmada en mühim olan şey, taş takibinin doğru yapılması, sahip olduğumuz taşlarda ısrarcı olmamamız, yeni gelen ve atılan taşları takip ederek elimizi değiştirmemizdir. Eğer taş takibi güzel yapılmazsa istediğin kadar okey oyna kazanmanız sadece şansa kalır. Ancak taş takibiyle şans yüzdemizi arttırmak mümkündür.

Bir çoğunuzun aklına ‘Evet okey hoş oyun okey oyna eğlen ama her zaman 4 kişiyi nerden buluruz’ sorusu gelmiştir. Elbetteki çok haklısınız ancak internet diye bir nimet olduğunu unutmayın. İnternette okey oynamak için yüzlerce site bulunmaktadır. Bu sitelere üye olan kişilerle evinizde çıkmadan ve okey oynamak için insan aramadan internet ortamında dilediğiniz kadar okey oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kendinize erişebilirliği ve kullanımı kolay bir okey oyna sitesi bulup üye olmak.