Dukan diyetiZamanımızda zayıflık yalnızca bir güzellik göstergesi değil, aynı zamanda sağlıklı olmanın da bir simgesi sayılıyor. Fast foodların artması, sağlıksız ve yağlı beslenme şekilleri şişmanlığı çok küçük yaşlara indirdi. Çocuklardan büyüklere, özellikle gelişim çağında sağlıklı beslenmek büyük önem taşıyor. Yaş ilerlediğinde sağlıklı olmak isteyenler yağlı gıdalardan uzak durarak ve düzenli spor yaparak formlarını korumaya çalışıyorlar. Obezliğin giderek arttığı, sağlıksız beslenmenin yaygın hale geldiği günümüzde zayıflamak isteyenler ve sağlıklarını korumak isteyenler diyet yaparak formlarını kaybetmemek için çalışıyorlar. Birbirinden farklı diyet çeşitleri arasında bedene en uygun olanını seçmek büyük önem taşıyor. Bütün dünyada uygulanan dukan diyeti farklı içeriği ve uygulama yöntemiyle diğer diyet çeşitlerinden ayrılmaktadır. Aç kalmadan kilo vermek olarak bilinen dukan diyeti, en sağlıklı zayıflama şekli olarak karşımıza çıkıyor. Dukan diyeti arzulanan kiloya ulaşmanın ardından bir daha tekrar önceki kilolara dönmeyi engelleyerek diğer diyetlerden farklılığını ortaya çıkarıyor.

Bütün kilo verme işinde olduğu gibi dukan diyeti de bazı aşamalardan oluşuyor. Bu diyeti uygularken yapılması gereken birinci adım ise düzenli dukan yulaf kepeği yemek. Her diyetin ilk günleri uygulayanlar için zordur. Heyecanla başlanan diyetler kısa süre sonra bırakılmaktadır. Ancak bu durum dukan diyeti yaparken çok farklı olur. Dukan yulaf kepeği besleyici ve tok tutucu özelliği ile uzun süreli tokluk sağlamaktadır. Dukan diyeti uygulayarak kilo verenlerin diyet bittiğindede dukan yulaf kepeği yemeyi sürdürmesi gerekiyor. Böylecede verilen kilolar yeniden alınmaz.

Yulaf kepeği tok tutabilmesi ve yararlı olma özelliği ile diyetlerde kullanılmaktadır. Saatlerce aç kalarak, metabolizmaya ve bedene ciddi zararlara sokan beslenme şekilleri kısa sürede verilenden çok daha fazla kilo alımına neden olmaktadır. Dukan diyetinin en önemli özelliği olan yulaf kepeği metabolizmayı dengede tutabilmektedir. Her öğün tüketilebilme özelliğine sahip yulaf kepeği formunu korumak isteyenler tarafından kullanılmakta olan ideal bir gıdadır.