Sac dokulmesine nasil bir sampuan


Saç dökülmesi sorunu erkek-kadın herkesin ortak problemidir. Dolayısıyla hiç kimsenin tamamen durduramadığı saç dökülmesinin önlenmesi ve saç dökülmesi tedavisi  bilim insanlarının senelerdir çare aradığı bir mesele haline gelmiştir. Saç dökülmesi modern tıpta bir sağlık problemi olarak algılanır. Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır. Bunlar genelde genetik etkenler, stres, kimyasal etkenler ( saç boyaları ve saç rengini değiştirmek için uygulanan kimyasallar )  infeksiyon ve infestasyonlar  şeklinde sayılabilir. Saç dökülmesinin sebepleri arasında saydığımız infeksiyon ve infestasyon şeklinde olan dökülme, çeşitli mikroorganizmalar ( mantar, virüs ve bakteri gibi ) ile parazitler ( bit, sirke gibi ) tarafından saç gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevinin kaybedilmesi şeklinde açıklanır. Genetik etkenler kalıtsal olarak nesilden nesile aktarılan özellikler, kimyasal faktörlerse dışardan saçımıza uyguladığımız, saç kimyamızı değiştirmeye yönelik işlemlerdir. Boya, röfle ve perma vb.işlemlerde kullanılan kimyasal maddeler saç yapısına hasar verir ve saçın sağlığını bozması yanında yüksek bir oranda saç dökülmesine neden olur.

Sac dökülmesinin önlenmesi için genetik etkenlerle gelen dökülme konusunda bişey yapamasakta diğer nedenler için yapabileceğimiz şeyler vardır. Mesela stresli bir hayattan uzak kalmaya çalışabiliriz. Her ne kadar günümüz koşullarında bu imkansız gibi görünse de stresi minimuma indirmenin de faydası mutlaka vardır. Bunun dışında saç dökülmesini önlemek için yapılabilecek diğer bir şeyse bilhassa bayanları ilgilendiriyor : saç boyaları.  Elbetteki her kadın arada sırada saç rengini değiştirmek ister, bu bayan olmanın doğasından gelen süslenme ve güzel görünme gayretinin bir sonucudur fakat her güzel şeyin bir bedeli vardır. Saçlarımız için olanı ise saç dökülmesidir. Bunun için yapmamız gereken şeyse yine tamamen olmasada bile bu durumun sıklığını en aza düşürmek ya da bitkisel içerikli saç boyaları tercih etmek olabilir. Saç dökülmesinin önlenmesi  ve saç dökülmesi tedavisinde ünlü markaların getirdiği son derece pahalı çözümler yanında, herkesin ortak buluştuğu çözümlerin başında doğal ürünler ve  yine doğal ürünlerden hazırlanan saç dökülmesinde etkili şampuanlardır. Çoğumuz pahalı ürünlerin daha etkili olduğunu zanneder. Çünkü bizler bir şeye ne kadar çok para verirsek onun o kadar etkili ve kaliteli olduğu hatasına düşeriz. Fakat unuturuz ki o ürünler de doğada olan bitkilerden ve maddelerden elde edilir. Hiç biri yoktan var edilmemiştir .

Dolayısıyla aktardan aldığımız ucuz bir saç dökülmesine şampuan ile, pahalı bir markanın saç dökülmesi tedavisinde kullanılan şampuanının pek bir farkı yoktur. Saç dökülmesine şampuan ile ne gibi bir yarar sağlarız diye merak edebilirsiniz ama bitkisel ürünlerle ve kürlerle oluşturulan bu şampuanlar saç dökülmesinin tedavisi için son derece etkilidir. Kuaförler, arada sırada uyguladığımız bakım yağlarının işlem sonunda yıkanarak gittiğini ancak şampuanın hem sürekli kullanılması yanında, hemde saçımızda hiçbir zaman tam olarak durulanmadan sürekli saça yapışık olarak kaldığı için bu yağlar ve ilaçlar yanında saç dökülmesine şampuanları da sürekli bir şekilde kullanmamızı önerirler.