Arayan kimTeknoloji ve iletişim devirini yaşıyor olduğumuz bu günlerde telefon yaşantımızın vazgeçilemiyecek bir parçası halini aldı. Gelişimi çok uzun bir tarihe dayanmayan telefon bugün her yerde yer almaktadır. İletişimin önemli bir parçası olan telefon yalnız sabit olarak değil aynı zamanda cep telefonu olarak da bulunur. Bu günlerde ilkokul çağındaki çocukların bile ellerinde bir cep telefonuna rastlamak mümkün hale geldi. Yaşam şartlarının zorlaşması anne babaları çocukları ile daha ilgili olmaya çevirdi. Emniyetin çok önemli olduğu çağımızda çocuklarını merak eden anneler ve babalar onlara her an ulaşmak için cep telefonundan faydalanıyorlar. Bunun yanında arayan kim yada yabancı numaralar sürekli kişiler için büyük sorun olmuştur. Şimdilerde gerek sabit gerekse cep telefonlarının arayan kim olduğunu göstermesi insanlara büyük yarar sağlar. Özellikle cevapsız bir arama olduğu zaman arayan kim olduğu bilinmeyen numaraların yardım hizmetleriyle çözülebilmektedir.

Tanınmayan bir telefondan gelen çağrıda arayan numara kime ait sorusuna cevap bulmak fazlasıylaönem taşımaktadır. Herhangi bir kaybolma, rahatsızlık yaşama yada acil durumlarda öncelikle en yakınlar aranır. imiz numara tarafından aranan insanlar ise çoğunlukla arayan numara kime ait bulmak isterler. Arayan numara kime ait öğrenme isteyenler bilinmeyen numaralar için danışma merkezlerinden arayan numara kime ait kısa zamanda öğrenebilirler. Örneğin önemli bir iş beklemekte olan ve kuruluştan haber almayı bekleyen insanlar bakımından cevapsız bir arama ile karşılaşıldığında arayan numara kime ait olduğu büyük önem taşır.

Arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenme işi bilinmeyen numara danışma hizmetleri ile bereber olur. Lakin bu konuda özenilmesi gereken hizmet veren şirketin büyük bir kullanıcı portföyüne sahip olmasıdır. Kısıtlı kullanıcı ve veriye sahip olan şirketlerden arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenme fazlası ile sıkıntılı olabilir. Bu biçimdeki durumlarda başlangıcı geniş olan ve arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenme konusunda herkese hizmet vermeye hazır merkezler tercih edilmelidir.