Alyans modelleriİki kişinin ilişkisini resmi duruma sokan ve bağlılıklarının sembolü olan alyans yüzyıllardır insanların kullandığı ve o günden bu yana çok çeşitli alyans modelleri yaratılmasıyla farklı bir şekil kazanan bir takıdır. Mısırlılardan beri kullanıldığı varsayılan alyans modelleri eskiden bitki saplarından yapılmış daha sonraları metal, çelik, gümüş ve altından yapılmaya başlanmıştır.  Kuyum sektöründe özellikle evlilik arifesinde bulunanların satın aldığı alyans modelleri belkide kuyumcuların en çok satmış olduğu yüzüklerdir. Alyans modelleri model bakımından çok çeşitli olduğu gibi kuyumcular insana özel veya isteklere bağlı olarak ta alyans modelleri yapmaktadırlar. Bu sayede eşler kendilerini yansıtan yada kendilerince önemli şekiller bulunduran alyans modelleri elde edebilme imkanları bulunmaktadır.

Evlilik yüzüğü sol elin yüzük parmağına takarak kullanılır. Bazı eski kaynaklarda bunun sol elin sağ ele göre daha az kullanılabildiği bu nedenden alyansın daha az hasar göreceğidir. Bazı kaynaklara göre ise kalbe direk gitmekte olan ‘vena amoris’ damarının bu parmaktan geçtiğinden bu parmağa takıldığıdır. Yüzük tercihi olarak kadınlar için alyanslardan daha sevinerek  kullandıkları elmas yüzük modelleridir. Elmas, dünya üstündeki en sert taştır. İlk olarak M.Ö.  500 tarihinde Hindistan’ da bulunan ve  Romalılar tarafından ticareti yapılmaya başlanmıştır. Hindistan’da krallar ve yerel tüccarlar en kaliteli elmasları kendileri için saklayarak piyasaya çıkarmamışlardır ve buyüzden  Avrupa’ya  kalitesi az olan elmaslar ulaşmıştır. Bu pozisyon Avrupalı tüccarları elmasın görünüşünü ilerleyebilmeye özendirmiş ve elmasın yüzeyini parlatarak dışardan görünüm açısından elmasa karşı durulmaz ve tüm insanların elde etmek için yanıp tutuştuğu şekil ve modeller oluşturulabilmiştir.

Elmas yüzük ve elmas takılar günümüzde hala bayanların hayallerini süslemekte olan bir takıdır. Elmas yüzük fiyatları diğer yüzük seçeneklerine göre yüksek fiyatlarda olsa da en fazla tercih edilmiş olan yüzüklerin başında elmas yüzük gelmektedir. Mutluluğun ilk adımı tarafların birbirlerini tanıyıp sevmesi olduğu gibi arkasından da bir sonraki kısım olan yuva kurma ve hayatları birleştirebilmektir. Bu özel inşanın da simgesi muhakkakki alyanstır. Evlenen kişilerin evliliklerini ve birbirlerine olan bağlılığı temsil eden alyanslarla sevgi ve aşkları ölümsüzleşir. Eskilerde alyans modelleri oldukça standart bir kalıpta üretilerek hedef yalnızca parmakta altın ve sade olan bir yüzük takmaktan ibaretti. Ancak bugün bir yönden bağlılık gösterilirken diğer yandan da şahsi zevk ve seçimlere de hitap edebilen bir çok model ve tür mevcut olmaktadır.

Elmas yüzük en önde olmak üzere bir çok farklı model ve türde beğeniye sunulduğu gibi bir yüzüğün taşımış olduğu anlam kat be kat arttırmakla kalmayarak ölümsüzleştirebilme özelliğine sahiptir. Işık indisi oldukça yüksek olup içine aldığı ışığın sadece bir bölümünü yansıtan elmas söz konusu olduğunda ölçü birimi olarak karat kullanılmaktadır. Sahip olduğu optimum özelliklerin yanında değer biçilemez tüm diğer özellikleri birleşerek takı olarak elmas yüzük ve çeşitleri formunda kullanılırsa çok çok daha kıymetli bir hal almakta ve büyük bir beğeni ile kullanılabilmektedir. Elmasın kesimi yine elmas ile sağlanabilmektedir ve bu günün teknolojisinde özel dizayn ve üretimlere göre lazer de tercih edilmektedir.