Otomobil lastikleri konusu ve emniyetiniz

Oto lastik tercihi ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak gerek aracınızdan tam performans yararlanmak gerekse can ve mal güvenliği açısından oldukça faydalıdır. Genel anlamda hemen hemen her kullanıcı otomobil lastikleri meselesinde elbette temel bilgilere sahiptir. Fakat otomobil lastikleri konusunda fazladan biraz daha bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır. Bu genel bilgiler hem oto lastik seçimi hemde bazı kullanım ayrıntılarını içermektedir.

Lastiklerde hava oldukça önemli bir konu olduğu için buradan başlayıp lastiklerin havasının en az 15 günde bir kontrol edilmesinin yararlı olacağını hatırlatarak başlayalım. Bununla beraber bilhassa karlı ve buzlu hava şartlarında lastiklerin hava basıncını kesinlikle düşürmemek gerektiğini hatırlatalım. Kış hava şartlarından bahsetmişken lastiklerdeki diş derinliğinin 3 mm. den fazla olması gerektiğini hatta bu ölçüden daha az yani 3 mm. den daha düşük diş derinliğine sahip olan lastiklerin aracınızın çekişini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtmek isteriz. Ayrıca diş derinliği 1.6 mm. ye kadar düşmüş lastikleri mutlaka yenisi ile değiştirin.

Sadece kullanmakta olduğunuz otomobil lastikleri değil aynı zamanda yedek pozisyonda bekleyen stepne lastiklerinde hava basıncını sürekli olarak kontrol edin. Bilindiği gibi hava şartları ve bazı dış etkenler stepne lastiklerin hava basıncını zamanla düşürmektedir. Tam da stepneye ihtiyacınız olduğu bir acil durumda basıncı düşmüş lastiklerle yola çıkmak zorunda kalmayı istemezsiniz. Hava basıncı ile ilgili bir diğer tavsiye ise özellikle aracınız ile uzun yola çıkarken ya da aracınız çok yüklü iken aracınızın lastiklerinin basıncını 2 PSI arttırmanız faydalı olacaktır. Otomobil lastikleri bilindiği gibi en fazla kaldırım kenarları ve benzeri nesnelere sürtünmekten dolayı aşınır ve bu yüzden oto lastik yıpranmasını önlemek yani otomobil lastikleri ömrünü uzatmak için bundan biraz kaçınmaya özen gösterin.

Orijinal ürün tercih etmek her zaman en iyi seçimdir ve bu oto lastik konusunda da böyledir. Oto lastik meselesi aracınızın her hangi bir aksesuarı değildir ve gerek performans ve yakıt tüketimi gerekse ve aslında daha önemlisi can ve mal güvenliği açısından ciddi bir konudur. Oto lastik konusu ciddi bir konu olduğu için tabiki bazı rutin kontrolleride vaktinde yapmalısınız. Bijon somunlarının sıkılıklarının ve supap kapaklarının düzenli olarak kontrol edilmesi ile diş derinliğinin düşüş hızı ve son durumlarının kontrol altında tutulması bu rutin ve faydalı kontroller arasında sayılabilir.