Mucize besin keciboynuzu pekmezi

Sigara kullanmak çağımızın en büyük problemlerinden biridir. Sağlık kurumları, devletler ve sigara ile savaş halinde dernek ve vakıflar her ne kadar sigara kullanımını azaltmakla ilgili önlemler alsalar, zararlarıyla ilgili haberler yapsalar, resmen sigaraya karşı savaş açsalar da sigara kullanımı yaşı gittikçe düşmüş, sigara içen insan sayısında beklenen azalma görülmemiştir. Sigara birçok hastalığa sebep olur. Başta kanser olmak üzere, birçok hastalığın sebebidir. Bu hastalıklardan biri de nefes darlığı ve solunum yetersizliğidir. Tıbbi açıdan tedavisi mümkün olan nefes darlığının alternatif tıpta ilacı ise keçiboynuzu mucizesidir. Keçiboynuzunun içerisindeki nefes darlığına iyi gelen madde hemen hemen hiçbir meyvede yoktur. Sigara içenlerin mutlaka tüketmesi gereken keçiboynuzu içindeki bu madde aynı zamanda alerjik astımı olan hastaların tedavisinde de yoğun bir biçimde kullanılır ve etkin sonuç görülür. Akciğer kanseri  tedavisinde de etkili olan ve tüketilmesi önerilen keçiboynuzunu bir diğer tüketme şekli de pekmez yaparak tüketmektir. Peki nedir pekmez ? Çocukken çoğunlukla annelerimizin yemek istemememize rağmen zorla yedirmeye çalıştığı şeylerden biridir pekmez. Fakat bu ısrarının mantıklı bir sebebinin olduğunu büyüyünce anlarız. Çünkü pekmez, içeriği itibariyle özellikle çocuk gelişiminde çok yararlı bir besin kaynağıdır ve keçiboynuzunun faydaları en çok çocuk yaşlarda tüketildiğinde hissedilir.

Pekmezin yararlarını saymak gerekirse içindeki yüksek miktarda karbonhidrat ve şekerle çok iyi bir besin kaynağıdır. Pekmez magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve fosfor açısından çok zengindir. Kana rengini veren alyuvarların oluşumu için gerekli olan demir pekmezde bol miktarda vardır.  Dolayısıyla hem kemik gelişimi hem de kan yapma anlamında pekmez çok yararlıdır. Pekmezin faydaları içinde bir diğeri ise içinde mineral oranının fazla ve emilim oranının yüksek olmasından dolayı hamile ve emziren kadınlar ve tüberküloz hastaları için çok faydalıdır. Ancak pekmezin faydaları yanında, kimi kişiler özellikle şeker hastaları için zararları da olabilir. İçerisindeki yüksek şeker oranı sebebiyle şeker hastalarının kullanmaması gereken bir gıdadır. Bunun dışında hemen kana karıştığı içinde ‘damping sendromu’ olan hastaların da uzak durması gerekir.

Keçiboynuzu pekmezi yani öteki adıyla harnup pekmezi sigaranın yol açtığı nefes darlığı tedavisine yardımcı besin olarak kullanılır  ve çok faydalıdır. Keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez. Harnup pekmezi kanser ve iktidarsızlığın düşmanıdır. Harnup pekmezi bununla birlikte kalsiyum açısından çok yoğundur. Tansiyonu dengeler ve kolestrolü düşürür, kalp için çok iyidir, kemikleri güçlendirir, bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlık sorununa iyi gelir. Harnup pekmezi mide gazlarını dışarı atmaya yardım edip mide şişkinliğini gidererek mide sorunu çeken hastalara yardımcı olur. Grip ve öksürük sorununa iyi gelir. Ülkemizde üretimi çok yapılan keçiboynuzu ve harnut pekmezine ulaşmak çok kolaydır. İster pazarlarda isterse marketlerde çok kolay ulaşabileceğimiz bu önemli besin kaynağını mutlaka alıp tüketmeliyiz. Madem sigarayı bırakamıyoruz en azından keçiboynuzu ve bunun gibi mucize besinlerle sağlığımızı koruyalım korumaya çalışalım.