ParfümSevdiğimiz kişilerin kokusunu asla unutmayız, en küçük bir uyarıda yaşananlar yeniden canlanır, hayal alemine dalarız.  Koku adeta bir iletişim şeklidir. Bazen sadece kokusu yüzünden vazgeçemiyeceğimiz insanlar vardır. Eski çağlardan beri çok önemlidir koku. Mısır'da dini ayinlerde bile sıvı kokuların kullanıldığı ,mesela Kleopatra' nın bir parfüm bağımlısı olduğu,  törenlerde kendisinin ve etrafındakilerin kokusunun çok uzaktan bile hissedildiği söylenir. Hijyenik anlamda da güzel kokmak, temiz olmanın en belirgin özelliğidir. Hiç kimse kötü kokan bir insanla vakit geçirmek veya yaşamak istiyemez.

Kendimizin olduğu kadar yaşam alanlarımızında güzel kokması bizi mutlu eder. Parfüm şirketleri insan için bu denli önemli olan parfüm yüzünden, doğadan aldıkları çiçekler, bitkiler, baharatlar ve ağaçlardan uzun yıllardır milyonlarca çeşit parfüm üretmektedirler. İnsanların kendine göre bir parfüm zevki vardır ve seçim yaparken kendini en çok yansıtan parfümü seçer. Bütün gün üzerinde kalacak bu parfüm insanla özdeşleşmelidir ve tenine yakışmalıdır çünkü her tende her koku aynı olamaz. Bu nedenden kişi parfüm seçerken kendisi ve teni için uygun parfüm seçimi yapması gerekmektedir.

Herkes tarafından bilinir parfüm yada genel anlamı ile güzel koku çok eski tarihlere dayanır. Yapılan incelemeler neticesinde insanoğlunun en başlarda doğal olarak kimyasal maddeler konusunda geri durumda olması sebebi ile bitkisel yani tabii maddelerden hoş kokma ihtiyaçlarını giderdikleri anlaşılmıştır. Bu bitkisel mönünün içinde her zamanki gibi bazı ağaç gövdeleri, çiçek ve dallar bulunmaktadır. Şimdilerde bile parfüm imalatı çiçek özleri ile yada benzeri şekilde oluşturuluyor. En başlarda sosyal pozisyonunu belirleyen bir araç olarak kullanılan parfüm bugün herkesin rahatça elde edebileceği bir şeydir. Hayatın neredeyse başlangıcından şimdiye insanoğlu ile beraber olan parfüme olan ilgi böyle yoğun olunca kaçınılmaz olarak parfüm imalatı konusuda önemsenmiştir. Önceki yıllarda parfüm yapımı için ustalaşmış insanlar tarafından kullanılan bitkisel maddelerin bir kısmının yerini bugün kimyasal maddeler almıştır. Parfüm nasıl yapılır? sorusunu yanıt vermek adına bu konuya odaklandığımızda her parfüm imalatçısının kendisine ait formülleri bulunduğunu görürürüz lakin bu parfüm yapımı işleminde kullanılan formül ne olursa olsun gerek etkisini uzun süre korumak gerekse kalıcığını arttırmak adına tamamında su ve alkol bulunduğu diğer miktarınsa işte bu özel formülden oluşturulduğunu görüyoruz. Özel formül olarak adlandırılan kısımda ise bazı bitki ve saplar, çiçek özleri, meyve çekirdekleri gibi organik malzemeler vardır.