Hayatimiz ve notebook30 yıl önceki ilk DOS portatif  bilgisayarın geliştirilmesinden bu zamana kadar olan süreçte gelişen teknolojiyle birlikte  laptop ya da türkçe anlamı ile diz üstü bilgisayar sektöründeki gelişmeler hem insan hayatını kolaylaştırmakta hem de teknolojiyi daha ileri taşımakta bizlere yardımcı olmaktadır. 1984 senesinde imal edilen ilk portatif  ev bilgisayarı olan Commodore 64 SX’ ten  zamanımıza, geçen bu süreçte taşınabilir datalar günlük hayatımızda bizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. İlk üretildiği yıllarda maliyetin çok yüksek olması nedeniyle hızlı bir gelişme süreci gösterememiştir. Fakat gelişen teknoloji ve maliyetlerin düşmesi ile notebook kullanımı yaygınlaşıp,  günümüzde en çok rağbet gören ürün haline gelmiştir. Günlük yaşantımız koşuşturmaca içinde akıyor ve ihtiyacımız olan gerekli verilere her an ulaşmak istiyorsanız bir diz üstü bilgisayar, günümüzde  bizlerin en büyük yardımcısı halindedir.


Diz üstü bilgisayarı masa üstü bilgisayarlardan ayıran en önemli özellik verilerin taşınabilir hale gelmesidir  elbette, fakat bir notebooktan  dizüstü bilgisayar performansı beklemek oldukça masraflı olacaktır. Gerek duyulan parçaların boyutlarını küçültmek ne yazık ki günümüzde halen oldukça pahalıdır. Bu nedenle notebook kullanıcıları masa üstü bilgisayarlarından bekledikleri performansla notebooklarından bekledikleri performansı iyi hesap etmeleri gerekmektedir. Laptop almaya karar verdiyseniz ilk önce onu ne amaçla kullanacağınızı karar vermelisiniz. Yalnızca internete girmek ya da basit yazılımları kullanmak istiyorsanız alacağınız küçük ekranlı tek çekirdekli kolayca taşınabilir bir notebook işinizi görecektir. Fakat kullanım amacınız hesaplama veya grafik ağırlıklı olacak ise mutlaka özellikleri iyi araştırıp sizi yarı yolda bırakmayacak bir cihaz edinmeniz yararınıza olacaktır. Gün geçtikçe değişen ve takip edilmesi zor bir hale gelen değişiklikler hakkında iyi bilgi edinerek alınması gereken amaca uygun notebook cihazına karar verilmesi kullanım esnasında sizleri aşılması zor sorunlardan kurtaracak bir ilk adım olacaktır. Ayrıca bir masa üstü bilgisayardan alınan performansı notebookla yakalamak biraz daha maliyetli olacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle ve giderlerin düşürülmesiyle her geçen gün daha yüksek performans alınabilen notebookların daha uygun fiyatlara kullanıcılarla buluşmasını saglanmaktadır. Bilgisayar programcılığındaki kullanılan yeni teknolojilerin de diz üstü bilgasayarınızla uyumlu olması önemli kıstaslardandır.

Dizüstü bilgisayarınızı satın alırken dikkatli olmanız gereken maddeleri sıralamak gerekirse , işlemci özellikleri, sabit sürücü boyutu, taşınabilir olduğundan ağırlık, ekran ebatı, pil ömrü gibi özellikleri saymamız yerinde olacaktır. Daha detaylı bilgi almak icin satıcınıza ihtiyacınız olan özellikleri sıralamanız size seçimlerinizde yardımcı olacaktır.