Nasil bir bariyer sistemleri

Bariyer uygulamaları son yıllarda özellikle güvenlik sağlamak amacıyla birçok alanda kullanılmaktadır. Bariyer sisteminin kullanım amacına göre mantar bariyer, blok bariyer ve kollu bariyer gibi çok farklı  çeşitleri bulunmaktadır. Kollu bariyer sistemleri genellikle site, plaza, ücretli otopark ve buna benzer yaşam veya çalışma alanlarında  giriş ve çıkışların kontrol altında tutulması ve güvenliğin sağlanması amacıyla tercih edilir. Bariyer kolu ile ev veya iş yerlerine giren ve çıkan araçların kimlik ve kontrol sistemleri yapılmaktadır. Bariyer sistemi güvenlik anlamında önemli olduğu gibi sahip olduğumuz park sahalarına yabancı araçların girmesini engeller. Kollu bariyere 2,5 dan 6,5 metreye kadar alüminyum kol kullanılabilir. Girişin büyük olduğu alanlarda daha uzun kollu bariyerler kullanılır. Kolun uzunluğuna göre de bariyeri kumanda eden motor da değişmektedir.  Giriş çıkışın çok olduğu  motorun sık aralıklarla arızalanmaması için daha güçlü motorlar kullanılmalıdır. Kollu bariyer uzaktan kumanda, buton ve kart okuyucu gibi sistemlerle bağlanabilme özelliği taşır.

Mantar bariyer daha çok güvenlik gerektiren otopark ve giriş çıkışlara izin verilmeyen sahalarda örneğin elçilik ve askeri bina girişlerinde tercih edilmektedir. Mantar bariyerler talebe göre tek veya grup halinde uygulanabilir. Grup halinde montajı yapılan bariyerlerde açma ve kapama eş zamanlıdır. Mantar bariyer üç değişik şekilde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Bunlar hidrolik, pnümatik ve elektro mekanik olarak sistem halinde montajı yapılır. Mantar bariyer sistemlerinde standart ölçü 22 cm yükseklik ise 50 cm’dir. Paslanmayı önleyen özel bir kaplaması ile sorunsuz olarak uzun süre kullanılabilir. Mantar bariyer üzerinde hem gece hem de gündüz  ışık sağlayan refrektörlü bant ve ikaz ışıkları mevcuttur. Sistem, trafiği aksatmaması açısından 5-6 sn içinde açılabilme özelliğine sahip olmakla beraber elektrik kesintileri sırasında da el ile kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Suikast durumu, bombalı araçların geçişi gibi olağan üstü durumları engellemek amacıyla üretilmiş bir diğer bariyer sistemi blok bariyerdir. Blok bariyer sistemleri hızla gelen bir aracın girişini kesin bir şekilde engeller. Hidrolik çalışma sistemi sayesinde hızlı bir çarpma durumunda bile çalışmaya devam edecek teknolojiye sahiptir. Elektrik kesintisi durumunda el ile açılıp kapanabilir. Gelişmiş mikroişlemcisi sayesinde her tip kart okuyucu ile ve parmak izi, göz retinası gibi biometrik okuyucular  ile kullanılabildiği gibi, uzaktan kumanda, kart okuyucu ya da buton ile kontrol edilebilir.