Dalis sporu ve guvenlik


Dalış ister profesyonel ister hobi olarak yapılmış olsun her şekilde dalış malzemelerinin kalitesi, rahatlığı ve güvenilirliği çok önemlidir. Dalış konforu ve rahatlığının en önemli özelliklerinden biri standartlara uygun herhangi bir hatası bulunmayan problemsiz dalış malzemeleriyle dalmaktır. Aksi halde en iyi ihtimalle suyun ortasında malzemesiz kalmak gibi ve tabii ki daha tehlikeli de olabilecek durumlarla baş başa kalabiliriz. Bu nedenle malzeme seçimi, bakımı, doğru kullanımı ve saklanması oldukça önemlidir. Apnea dalış malzemeleri, dalış malzemeleri konusunda son derede profesyonel bir markadır. Apnea,  sahip olduğu kaliteli ve standartlara uygun ürün yelpazesiyle aradığımız güvenceyi bize sunar. Çünkü dalışa gitmeden önce asıl kural malzemelerimize güvenmektir.

Dalış malzemelerinin en önemli üyelerinden birisi dalış elbisesidir. Apneada sağlıklı yüzme ve dalışlar gerçekleştirmemize yardım edecek dalış elbiseleri bulunur. Apnea elbise, dalış sırasında üşümekten ve suya karşı vücudumuzu korumak için yüksek kalitede malzemelerden yapılmıştır. Apnea elbise suya ilk girişte ısı kaybını önlerken vücudumuzu yaralanmalara ve sıyrıklara karşı da korur. Apnea elbise seçimi yaparken vücudumuza uygun, içinde rahat hareket edebileceğimiz boy ve bedende olmalıdır. Apnea elbise ayrıca zevkimize göre seçim yapabileceğimiz renk seçeneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra ıslak dalış, yarı ıslak dalış elbiseleri ve kuru dalış elbiseleri çeşitleri vardır.

Apnea dalış elbisesi gibi zıpkın kalitesiyle de iddialı bir isimdir. Zıpkın herşeyden önce can güvenliğimiz için doğru seçim yapmamız gereken bir malzemedir. Apnea zıpkın çeşitleri hem güvenilirlik hem de yüksek kalitede zıpkınlarıyla avdan keyif ve verim almamıza olanak tanır. Apnea zıpkın seçimi yaparken dalış tecrübesine göre ve dalış şekline göre seçim yapılmalıdır.  Yeni sporcular için kısa apnea zıpkın seçilerek suda hareket ve kabiliyetimizi arttırabiliriz. Bunun için 60,75 cm apnea zıpkın uygundur. Dalış kabiliyetimiz arttıkça 90-100 cm de seçeceğimiz apnea zıpkınla avlarımızda bize daha uzun menzil olanağı sağlayabiliriz. Zamanla artan dip süreniz ve indiğiniz derinliğin artmasıyla 100 cm ve üzeri uzunluklarda apnea zıpkın seçilebilir. Zıpkın seçerken zıpkının boyu kadar zıpkının elinize iyi oturması da önemlidir.  Bunun için birçok zıpkın denenerek seçim yapılması tavsiye edilir.