Kedi ve kopek mamasi secimi yaparken


Hemen her hayvan besleyen tarafından iyi bilindiği gibi hayvanların beslenme olayı son derece önemli bir rol oynamaktadır. Evimizin bir bireyi olarak gördüğümüz petlerimiz için mama seçimi yapmak, bu sebepten dolayı mühim bir konudur. Köpek ve kedilerin sağlıklı büyümelerinden uzun yaşamalarına kadar bir çok önemli noktada önemlidir doğru mama seçimi. Kedilerin ve köpeklerin beslenme tarzı sağlık ve gelişimleri için önem taşır. İşte bu sebeple kedi ve köpeğin mama seçiminde apayrı bir itina gösterilmelidir. Kedi maması ve köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken bir çok kriter bulunmaktadır. Tamamda, köpek ve kedilerimiz için en doğru mamayı nasıl seçeriz? Mama seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken ilk kural kedimizin yaşıdır. Genç kediler için yağ ve protein açısından daha zengin mamalar kullanılırken, daha yaşlı olan kediler için yine protein yönünden zengin ama yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir.  Kediler için 10-12 yaş, yaşlı olarak bilinir. Bu yaş kategorisine giren kedilerin mama seçimine veterineri ile birlikte karar verilmesi önemlidir. Her kedi, içinde bulunduğu yaş diliminde diğer yaşıtları ile aynı davranışları sergilemez. Bu nedenle kedinin yaşı gibi fizyolojik ve fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde pet shop mağazaları başta olmak üzere hemen hemen her market rafında kedi köpek maması bulmak olasıdır. Hızlı ilerleyen teknoloji, kedi maması ve köpek maması çeşitlerinede sirayet etmiş ve bu gün hemen her tür için farklı bir mama türü ve hatta tüylerinin özelliğine göre bile mama bulmak mümkün hale gelmiştir.

genellikle pet shop ziyaretlerimizde mama satın alırken hiç sorulmayan fakat gerçekte önemli bir diğer kriter ise özellikle kedilerin cinsiyetidir. Erkek kediler ve dişi kediler arasındaki bazı farklılıklar göz önünde bulundurularak mama tercihi yapılmalıdır. Bununla birlikte kedinizin kısırlaştırılmış olup olmadığı da mama seçiminde düşünülmelidir. Pet shop nokyalarından yapacağınız bir alışveriş yani, kedi maması ya da köpek maması satın almak, marketten ya da manavdan her hangi bir şey satın almaya benzemez. Köpekler ve kediler aynı diğer petler gibi normalde seçme lüksüne pek fazla sahip değildirler ve önlerine ne koyulursa onu yerler. Bu, aynı zamanda kendilerini tamamen size teslim etmiş ve bunun için başka alternatiflerinin bulunmadığı manasına gelir. Bu sebepten dolayı veterinerler başta olmak üzere pet shop çalışanları ve tecrübeli pet besleyenlere kedi maması ya da köpek maması alırken mutlaka danışılmalıdır. Elbette bu, eğer ilk defa bir pet besliyorsanız geçerli olan bir durumdur. Zamanla onun huyunu ve sevdiklerini zaten öğreneceksiniz.

Yaşı ilerlemiş köpeklerin beslenmesinde yüksek oranda protein, yağ ve karbon hidrat bulunmasına dikkat ediniz. Günde bir ya da iki öğün beslemeye gayret gösterin. Her zaman temiz su vermeye dikkat edilmelidir. Hareketli bir köpekse eğer, uygun diyetler hazırlanmalı ve gerekli destekler yapılmalı. Yoğun hareketlilik esnasında bünyenin ihtiyaç duyduğu demir ve oksijen gereksinimini karşılamak için E vitaminleri ve selenyum elementleri desteği son derece yararlıdır. Fosfor ve kalsiyum miktarının eşit olmasına gayret edin. Fazla ve orantısız kalsiyum, kireçlenmeye sebep olabilir. Türüne özgün ve yetişkin kilosunun muhafaza edilmesine dikkat ediniz. Aşırı kilo almasını ya da zayıflamasını önlemelisiniz. Daha kolay sindirilebilir yüksek nitelikli köpek maması tercih edilmeli. Özetle kedi maması olsun ya da köpek maması olsun ya da diğer hayvanlarımız için olsun beslenme son derece ciddi bir konumdadır ve maalesef bu sevimli dostlarımız biz önlerine ne verirsek onu tüketmeye zorunlu bir hayat yaşarlar. Bu konuda biraz daha dikkatli olmamız, onlarla daha sağlıklı ve uzun bir hayatı sağlayabilir.