Dalis sporunda zipkin ve snorkelin yeri


Dalış şekli ile avlanmak amatör balıkçılıktan bir sonraki seviye, bir çok amatör balıkçının ise hayalidir. Dalış ile avcılık tabiki güvenli ve kaliteli malzemeler ile daha fazla keyifli ve verimli avlar sağlamaktadır. Dalış ile avcılık olta balıkçılığınından biraz daha fazla maliyet ve çaba isteyen bir avlanma şeklidir ve zevki de aynı derece fazladır. Ülkemiz dalış konusunda son derece elverişli bir coğrafya üzerinde bulunmakta ve bilhassa son zamanlarda dalış yapmak için yurt dışından oldukça yoğun sporcu almaktadır. Dalış konusundaki bu yerel ve global artış eğitimden malzemeye kadar bir çok sektörü de olumlu etkilemektedir.

Zıpkın ile avlanmak ya da bir başka anlamı ile zıpkın ile balık avcılığı bir çok amatör balıkçının hayali, olta ile ve benzeri balık avı türlerinin üst seviyesidir. Ama zıpkın konusu diğer amatör balıkçılık malzemeleri konusundan biraz daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Suyun altında avlanmak mutlaka suyun üstünde avlanmaktan daha çok çaba gerektirir. Bu zorlukla birlikte keyfi de bir başkadır. Zıpkın avcılığından daha fazla verim ve zevk alabilmek ve her şeyden önce can güvenliğini sağlamak adına zıpkın seçimi önemlidir.

Zıpkın ile avlanmaya yeni başlayanlarda sık şekilde görülen hatalar hem bazı istenmeyen durumlara hem de verimsiz ve dolayısı ile keyifsiz bir başlangıca yol açmaktadır. Kalitesiz ürünlerin kullanılması, yıpranmış lastikler ile avlanmak ve zıpkın kurmak hakkında yeterli deneyime sahip olmayan avcıların başlangıçta çok zorlandığı ve bu son derece keyifli olan av şeklinden çabuk sıkıldığı görülmektedir.

Zıpkın ile avlanmakta en önemli konu emniyettir. Gerek kendinizin gerekse bir başkasının can güvenliği için bu konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak adına gereken tavsiyeleri eksiksiz okumak ve bu konuda deneyimli avcıların tecrübelerinden yararlanmak son derece faydalı olacaktır. Zıpkın avcılığında görülen en sık problemlerden birisi eldiven olmadan lastik kurmaya çalışmaktır. Lastik kurmaya çalışırken oluşan aksilikler sonrası kopan lastiğin çıplak ele çarpması nedeni ile ortaya uzun zaman kendisini hatırlatan bir acı çıkmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için üzerinde hasarlar olan ve çatlamaya başlamış lastiklerle ava çıkılmaması daha emniyetli olacaktır.

Zıpkın ile dalmak konusunda zıpkın kurmak çok önemli bir konudur. Karada yeterince boş halde zıpkın kurma antremanları yapmayan yeni avcıların su altında oldukça zorlandıkları bilinmektedir. Bu yüzden bu konuda çalışma yapılması yararlı olacaktır. Bel, zıpkın kurmada temel noktadır. Belin doğru şekilde içeri çekilmesi zıpkın kurmayı basitleştirecek ve zamanla çok daha pratik şekilde kurmaya başlanacaktır. Bilindiği gibi zıpkın türleri oldukça zengindir ve avlanmaya çıkacak olan yeni zıpkıncıların kendilerine bedensel ve işlevsel anlamda en uygun olan zıpkını almaları son derece yararlı olacaktır. Zıpkın, avcı ile bire bir bağlantıda bir av aletidir ve bu yüzden zıpkını tanımak gerekir. Bir çok zıpkın avcısı sadece kendi zıpkını ile avlanmaktan hoşlanır bunun sebebi ise kendi av aletini bilmesidir.

Zıpkın seçerken hem sizin fiziğinizin özelliklerine hem de ağırlığı ve diğer teknik özelliklerine bakarak kendinize uygun bir zıpkın almanız bu avcılık türünden daha fazla keyif almanıza ve daha bereketli avlar görmenizi sağlayacaktır. Fakat buraya kadar olanlar tamamen daha çok keyif ve verim almak adına dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmektedir. Zıpkın ile avlanmada şüphesiz bunlardan daha fazla önem arz eden bir konu vardır ki o da can güvenliğidir. Hem karada hem de su altında zıpkın ile meşgul olurken mutlaka güvenlik talimatlarına uyulmalıdır.

Dalış sporunda bir başka vazgeçilmez ürün ise şnorkeldir. Şnorkel seçimi dalışın olmazsa olmaz bir dalıdır. Doğru şnorkelin seçimi su altında balık peşinde yüzerken bir de görüntü ve nefes sorunları yaşamamak için mühimdir. Kendi kafa yapınıza ve nefes pozisyonunuza uygun bir şnorkel daha keyifli bir av için şarttır. Gelişen teknoloji şnorkel ürünlerinde de yaşanmakta ve bunun neticesinde çeşitli hammaddelerden imal edilmiş ve bazı teknik ayrıntılara sahip şnorkel çeşitleri vitrinlerde yerini almıştır fakat her zaman en iyi prensip, size uygun ve gerekli olanı seçmektir.

Şnorkel seçimi avcıya kalmış bir konu olmakla birlikte genellikle düz şnorkel ve tahliyeli şnorkel olarak iki tür bulunmaktadır. Dalış konusunda uzmanlaşmış avcılar daha çok düz şnorkeli tercih ederken bir çok avcı ise tahliyeli şnorkeli seçmektedir. Hava tahliyesi sırasında çıkan sesten rahatsız olanlar düz şnorkeli tercih edebilir. Bunun yanı sıra şnorkelin içerisinde biriken sudan rahatsız oluyorsanız normal tahliyeli şnorkeli tercih edebilirsiniz.

Şnorkel kullanımında en çok karşılaşılan sorunlar su altında ya da dalış sırasında ek yerlerinden sızan su nedeni ile sürekli olarak bir hırıltı sesinin çıkmasıdır ki bu konsantrasyon bozukluğu oluşmasına ve bazen de su yutulmasına yol açar. Bu ve benzeri tüm rahatsızlık verici şeyler kalitesiz ürün kullanımından ya da yıpranmış malzemelerin hala kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Konsantrasyon avcı için en önemli şeydir ve bunun sağlanması ve muhafaza edilmesi için şnorkel seçimi yaparken ucuz değil belki bir parça daha pahalı bir kaliteli ürünü almak uzun vadede size zevkli ve bereketli avlar olarak geri dönecektir.