Oyna ama iyi oyna

Nedir bu okey?

Her ne kadar gerçekliği tartışılsada okey oyununun Çinliler tarafından bulunduğu söylenmektedir. Onaltıncı Yüz yıldan başlayarak Türklere kadar uzanan oyun büyük ilgi görmüştür. Okey oyununun günümüze kadar bir çok kez ismi değişmiştir. İlk zamanlarda "El Turaft" diye anıldığı söylenmektedir. Daha sonra Osmanlı da "Ol Kıraat-ı " adı verilmiştir. Günümüze kadar ulaşan oyuna nihayet okey adı verilmiştir. Okey toplam 106 tane taştan oluşur ve dört kişi tarafından oynanabilmektedir.  Birde okey oyunları diye bir adlandırma vardır fakat okey oyunu bildiğimiz bir tane oyundur ve okey oyunları diye birşey yoktur. Ya da biz bu güne kadar okey oyunları diye bir oyun oynamadık.

Okey nasıl oynanır?

Okey oyunu aslında basit bir oyundur. Okeyde toplam (sahte okeyler dahil) 106 tane taş ve dört adet ıstaka bulunur. 4 ayrı renkte ve aynı rakamlardan 2 şer tane vardır. Birden onüç'e kadar sayılar bulunmaktadır. Bunların yanında 2 tanede sahte okey bulunmaktadır. Bu oyunun amacı elin okey kurallarına göre bitmesidir. İlk önce bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyun sırasında oyuncular diğer oyuncuların ıstakasını yani elini göremezler. Oyun başlatıldığında okey taşları dağıtımı sırasında üç kişiye ondört taş bir kişiye ise 15 tane taş dağatılır. Oyuna 15 taşı dağıtılan kişi başlar. Okey oyununda normal bitiş, çift bitiş ve okey atarak bitmek diye bitiş şekilleri ya da kazanma şekilleri bulunur. Normal bitişte aynı renkte birbirlerini sırası ile izleyen eden rakamlar per olarak kabul edilir. Fakat farklı renklerde aynı rakamlarda taşlarda per olarak kabul edilir. Fakat elinizde en az 3 taş olmalıdır. Elinizde okey taşı varsa perde taş olmayan yere koyulabilir. Sahte okey, okey taşının değerindedir fakat istediğiniz yere koyamazsınız. Çift bitiş ise oyuncu aynı rakamdan 2 taneyi toplamalıdır ve toplamda yedi tane çift yapmak zorundadır.

En iyi okey oynama?

Okey oyna ama nasıl? elbette okey oyna ama profesyonel oyna. Okey oynarken inatçı olmamak gereklidir. Takip ettiğimiz yüzlerce okey karşılaşmasında oyuncularda gördüğümüz en yaygın hata inat idi. Bir çok oyuncu, taşların dağıtılması ile dizdikleri eli değiştirmeden oyunlarına devam ettiler. Bu bizler için şans ile çekişmek anlamına gelmektedir ve çok sakıncalıdır. Şans kendisi ile inatlaşmaya gelmez. Okey oyununda ise şans diğer masa oyunlarına göre çok önemlidir. Eğer kazanmak istiyorsanız; ıstakanızı devamlı olarak dinamik tutmayı bilmelisiniz. Beklediğiniz perlerden herhangi biri, ya da ara taşınız çıktımı o peri bozmalı ve yenilemelisiniz. Gelme şansı daha fazla olan taşları seçerek, bu perlerin tamamlanmasını beklemelisiniz. Bu taktik anlayışı ile oynayan oyuncular, diğerlerine göre çok daha fazla kazanma yüzdesine sahip olacaklardır.

Okey oyunu yakından incelenildiğinde oyunun yüzde 60 lık bir faktörünün şansa dayalı olduğu bilinmektedir. Geri kalan yüzde 40 lık dilimde ise, oyun bilgisi, oyun takibi, rakip baskısı ve psikolojik etkenler gibi farklı yapı taşları bulunmaktadır. Eğer iyi bir okey oyuncusu olur iseniz oyunda kazanma yüzdeniz her zaman farklı olacaktır. Eğer okey oyununda kazanan taraf olmak istiyorsanız, oyun takibini çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Çıkan taşları en iyi şekilde analiz etmeli, elinizi ona göre ayarlamalı ve rakibinize en ufak şans bile tanımadan oynamalısınız. Okey, 106 adet taş ile oynanılan bir masa oyunudur. İlk bakışta 106 adet taşın takibi oyunculara zor gelmektedir. Ancak oyun tecrübesi artan her oyuncu zaman içerisinde taşları ve oyunu takip etmeye başlayacaktır. Oyun takibini iyi yapan ve şansı ile inatlaşmayan oyuncular ise, usta okeyci olarak nitelendirilmektedir. Bu oyuncuların acemilere göre kazanma ihtimalleri çok daha fazla olmaktadır. Bu yüzden okey oyna ama profesyonel oyna diyoruz.