Varis ve ciddi riskler


Varis, vücudun bazı yerlerinde, bacaklarda vede yüzeyde olan toplardamarların düzensiz bir şekilde uzayarak büklümlü genişlemesi kıvrımlar oluşturmasına denir. Toplumda % 4,5 - % 55 lik büyük oranlarda görülmektedir. Ülkemizde neredeyse 10 milyon insanda rastlanan bir hastalıktır. Varis düşünüldüğünün aksine sadece yaşlılarda veya kadınlarda değil, erkek-kadın ayırt etmeden her yaş grubundan insanın karşılaşabileceği bir problemidir. Bu yanlış fikir bu hastalıkta erken teşhisi geciktiren ve tedavi süresinin uzamasını yada imkansız hale gelmesini sağlayabilenbir durumdur. Bunun beraberinde kadınlarda erkeklere kıyasla 2- 4 kat arası daha fazla yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Varis sorunun meydana gelebilmesi birçok sebebe bağlanabilir. Bunlar, obezite, genetik özellikler, kadınlık hormonu ve haricen kullanılabilen hormon ilaçları, doğum kontrol hapları, gebelik, damar iltihaplanmasına sebep olan rahatsızlıklar, damar hasarları, tümörler varis sebepleri arasında bulunmaktadır. Bunlar haricinde varis yaşam şeklimizden ve çalışma şartlarının zorluğuyla da meydana gelebilmektedir. Uzun zaman ayakta çalışmayı veya oturmayı gerektiren işler ve oturma şeklindeki bozukluklar da varise neden olabilir. Örneğin, öğretmenlik, hosteslik, pilotluk, dışında sekreterlik,memurluk gibi masa başı işleri.

Varis oldukça sık görülebilen bir hastalık olduğu için fazlasıyla tedavi edilebilme şekilleri vardır. Piyasada fazlasıyla varis kremi vardır. Varis kremi kullanarak kişiler varislerin oluşmasını engellemeye çalışması yanında tedavi edici özellikleri de bulunmaktadır. Varis kremi, kan dolaşımını düzenlerken, varislerin yol açtığı kramp ve ağrıları azaltır, bacak ve ayaklarda varisin sebep olduğu acıları hafifletmeye yardım eder, damarlardaki şişkinlikleri hafifletir ve kan dolaşımından kaynaklanan ödemi vücuttan atmaya yardımcı olur. Varis kremi kullanımı eğer bu azaltmıyorsa doktorlar tarafından daha ağır tedavi yöntemlerine başvurulur. Tedavinin arkasından hasta varis çorabı kullanımını aksatmayarak tekrar oluşumunu engeller.

Varis hem görünüş açısından hem de hissettirdiği acılar yüzünden yaşantımızı olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Tüm hastalıklar gibi variste de erkenden teşhis edebilmek oldukça önemlidir. Bu sebepten sizin de eğer  damarlarınızda şişlikler, acılar, görüntü bozuklukları,renk değişiklikleri, yanma ve kaşıntılar gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız ihmal etmeden doktorunuza başvurunuz ve varis kremi yada diğer tedavi yöntemlerinden herhangi birine başlayın. Aksi taktirde herşey için geç kalınmış olabilir ve sizde hem verdiği görünüm nedeniyle kendine güvenemeyen bireyler, hem de verdiği acılar nedeniyle dayanılmayacak bir yaşama sahip olabilirsiniz.