Menapoz testi


Menapoz kelime karşılığı adetten kesilme olup, "menapoz yaşı"hanımların en son fizyolojik adet kanamasının olduğu zamanı ifade eder. Kadınlarda menapoza bağlı adetten kesilme olur, yumurtalıkların işlevleri sona erer ve bunun için gereken kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron hormonları salgılanmamaya başlar. Menapoz belirtileri kişiden kişiye değişir. Kimileri adet kanamalarının kesilmesi haricinde herhangi bir değişiklik ve rahatsızlık yaşamazken, bazıları ise sıcak basmaları, terleme, uykusuzluk ve sinir gibi rahatsızlık verici durumlar yaşayabilirler.

Ülkemizde ortalama menapoza girme yaşı 45-47 arasındadır. Bu yaş tüm ırklara ve milletlere göre farklılık gösterebilir. Mesela siyah ırklar beyaz ırklara göre 2 yıl erken menapoza girerler. Menapoz testi çeşiti kan tahlilleri ile yapılmaktadır. Menapoz testi yapılırken kandaki FSH hormone oranına bakılır. FSH, beyindeki hipofiz bezinden salgılanıp, yumurtalıktan östrojen hormonu çıkmasını uyarır. FSH hormonunun menapoz testi sonucunda normalden 10-20 kat artmış olduğu görülür. Bunun haricinde LH 3 kat artar, Östradiol 5-10 kat azalır, andrastenedion  ½ - 1/3 oranında azalır, testesteron azalır.

Menapoz kadınları bir çok yönden olumsuz etkileyen bir durumdur. Cildin kuruması ve nemini kaybetmesi yaşanılan olumsuzluklardandır. Bayanlara önerimiz bu dönemde rosense ürünlerini kullanmalarıdır. Rosense ürünleri ile menapozun cildimiz üzerindeki etkilerini durdurabilmek mümkündür. Rosense güzellik ve cilt bakım ürünlerinin doğal ve besleyici içeriği sayesinde cildin parlaklığına ve nemine yeniden kavuşulabilmektedir.

Cildimizde olduğu kadar saçlarımızda da olumsuz etkileri vardır menapozun. Bu dönemlerde saç dökülmeleri sıklıkla görülen bir durumdur. Bioxin markası ise bize saç dökülmesiyle başa çıkabilmede en büyük yardımcımız olabilecek bir saç bakım ürünüdür. Bioxin şampuan, bioxin krem ve bioxin serum menapozun saçlarımız üzerindeki etkilerini en düşük seviyeye çekerek eskisinden çok daha güçlü saçlara sahip olmamızı sağlar. Bioxin etkisi klinik testlerle kanıtlanmış son derece güvenilir bir üründür.