Otomatik kepenk ve konfor


Kepenk ya da kepenk sistemleri iş yerleri, garaj ve otopark girişlerinde güvenlik, bazende estetik bir görünüm açısından uygulanır. Son zamanlarda ise kepenk konutlarda özellikle müstakil evlerde kullanım alanı bulmuştur. Değişken renk seçenekleri ile hem alanlara güzel bir görüntü katar hem de emniyet açısından pencere ya da panjur kilitlerine nazaran daha güvenlidir. Otomatik kepenk sistemleri alüminyum ve galvaniz çelik sistem olarak ikiye ayrılır. Galvaniz çelik kepenk genellikle güvenliğin ön planda olduğu mekanlarda uygulanırken, alüminyum kepenk sistemi daha çok estetik görüntü ön planda olduğu yaşam alanlarında tercih edilir.

Alüminyum konut tipi kepenk lameller 180 derece tam dönüş yapar ve her iki tarafta birbirine plastik contalar vasıtasıyla bağlı olduğundan ışığı geçirmez ve istenildiğinde tam karanlık bir ortam sağlar.  Güneş ışığını tam alan konutlarda güneş ışıklarının verdiği rahatsızlık olmaz. Rüzgarlı ve soğuk iklimlerde ise hava şartlarının olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olur. Alüminyum kepenk lamellerin her iki yönde tamamen dönmesi sayesinde kolay temizlenir, mekanlarda içerisinin görünmesini engeller ve etkin bir havalandırma oluşmasını sağlar. Bu kepenkler kolay açılır kapanır olması dolayısıyla kullanım anlamında basit ve rahattır. Kepenklerin herhangi bir rüzgar ya da fırtına esnasında çarpmaması için özel kilit aparatları sayesinde sabitlenebilir, istenildiği zaman kolayca açılabilir. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak ister uzaktan kumanda ister duvara monte edilen bir anahtarla açılıp kapatılabilir.  Tüm bu fonksiyonların ötesinde tabi ki güvenlik açısından çok yararlı bir sistemdir.

Galvenizli çelik kepenk ise imalinde kullanılan çelik hammadde sayesinde daha güvenli ve sağlam bir sistemdir. 75, 80, 110, 120 mm genişliğinde ve farklı et kalınlıklarında üretilir. Kepenk boyutları, uygulanacak alanın yükseklik ve genişliğine göre seçim yapılır. Kepenk yüzeyi toz ve kire karşı kolay temizlenir ve uzun yıllar paslanmadan kullanılabilir. Kepenk yüzeyi düz olduğu için reklam panosu gibi de kullanılabilir. Çelik kepenk hırsızlığa karşı çok güvenli bir sistemdir. Kepenkler istenildiği taktirde şifreli olabilir ve bu da can ve mal güvenliğimizi korumada çok etkin bir uygulamadır. Darbe ve patlayıcı maddelere karşı da oldukça sağlamdır. Tıpkı alüminyum kepenk gibi ısı izolasyon anlamında tasarruf sağlar, alanları toz ve güneşten korur.