Sürücü kursu kaliteli olmalıÇoğu insan araç kullanır ama çoğu insan araç kullanmayı bilmez ! Trafik kavramı aslında insanlığın oluşumuyla kendiliğinden başlamıştır. Trafik sadece motorlu taşıtların oluşturduğu bir özel platform değil, tüm motorsuz ve motorlu araçlar da dahil yayaların bile içlerinde olduğu komplike bir yaşam parçasıdır. Araç kullanmayı özellikle toplumumuzda neredeyse bir çok birey çok yanlış bir şekilde daha ehliyet sahibi olamamış ve  olamıyacak yaştaki kişilere sürücü kursu edasıyla araç kullandırarak öğretmeye çalışır. Aslında bu yanlış olduğu kadar çok da tehlikelidir. Bugün araç kullanmak ve sürücü belgesine sahip olmak eski dönemlerdeki gibi bir lüks ya da istek olmaktan çıkıp hemen hemen herkesin cep telefonu gibi bir ihtiyacı haline dönüşmüştür. İster işe giderken, ister iş ya da seyahat gereği şehirler arası yolculuk olsun, ister özel günlerde ailece gidilecek bir gezi. Değişmemesi gereken üç gerçek var;

1)    Kullanılacak olan bir araca sahip olmak,
2)    Sürücü belgesinin olması gerekliliği,
3)    Sürücü belgesine sahip kişinin kaliteli bir eğitim almış olması,

Bu üç maddeden ilk madde eskisi kadar zor değildir. Oldukça fazla insan sayısı ve buna bağlı trafik yoğunluğu ile araç sayısının da artmasıyla birlikte artık herkes bir çok şirket tarafından ihtiyacına göre günler, aylar, yıllar gibi istediği sürede araç kiralayabiliyor. Ancak 2. ve 3. madde önemini her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Çünkü araç kullanmak trafiğe kapalı alanda keyif için yapılabilen bir hobi değil, her gün hepimizin yoğun şekilde içerisinde bulunduğu trafik yaşamında ulaşımımızı sağlarken bir taraftan da hem kendi canımızı hem de başka sürücülerin ve diğer yolcuların canını da hesaba katarak güvenli araç sürüşü sağlayabilmek zorunda olduğumuz bir fonksiyondur. Hukuk kurallarının belirlediği yaş sınırı ve araç kullanabilme bilgi ve yetkisine ulaşan kişilerin sahip olacakları sürücü belgesi için bireye gerekli donanımı da tabi ki sürücü kursu sağlar. Zamanımızda artık Türkiye’de AB standartlarında eğitim veren, sadece trafik, sağlık ve motor eğitimi sunmakla kalmayıp simülatör araç kullanma özelliğini de sunan bir çok sürücü kursu bulunabilmektedir. Sürücü kursu, bünyesinde bireylere en iyi şekilde eğitim vermekle birlikte sürücü adaylarının edinecekleri belgeler için de süreci hızlandıran ve yasal olmasını sağlayan bir oluşumdur. Hızla çoğalan insan ve araç sayısı ile birlikte bugün sürücü kursları da hızla çoğalmaya devam etmekte ve gelişen teknoloji ile birlikte Avrupa standartlarına uygun şartlarda yalnızca araç kullanabilmeyi yasal hale getiren değil aynı zamanda daima kaliteli ve dikkatli bir sürüş sağlayan insanlar yetiştirmeyi de görev edinmişlerdir. Aynı anda her sürücü kursu kendi içerisinde trafiğe uygun sınıflara ayrılmış sürücü belgeleri için eğitim verip, gerekli yazılı sınavlardan sonra da gerçek araçlarda uygulamalı dersleri ile eğitim sürecini tamamlar.

Her gün her yerde gerçekleşen bir çok kaza yüzünden çok sayıda insan sakatlanmakta yada vefat etmektedir. İnsanların tatil dönemleri,beraber olmak istedikleri bayramlar yada sevdiklerine ulaşmak istedikleri zamanlarda hele ki yağışlar da söz konusu ise trafik kazaları daha da çoğalmakta ve üzücü bilançolar devamlı kendini yenileyerek arşivlerde yerini almaktadır. Bu yüzden araç sahibi olup, gerçekten beceri sahibi bir biçimde trafiğe çıkmaktan önce, sürücü kurslarında gereken eğitimi en iyi ve en doğru şekilde alıp bilinçli birer vatandaş ve şoför olarak trafikte yer almalı, sevdiklerimizi sırf yetersiz eğitimler ve cehalet yüzünden üzülmelerini engellemeliyiz. Her şeyden önce gelen sağlık ise sağlığımız olmadan kazandığımız paranın, çalıştığımız işlerin nasıl ki bir mantığı yok ise bunu oturduğumuz yerde kendiliğinden olmasını beklemek yerine trafikte yerimizi olması gerektiği şekilde almalı ve artık trafik kurallarına uymayanları yeniden doğamayacak şekilde öldürmeliyiz.