Saç dökülmesi ve bitkisel çözüm arayışları

İnsanların hiç şüphesiz doğumundan onunla beraber gelen en güzel ziynetlerinden biridir saçları. Kadın erkek herkes saçına değer gösterir ve bu konuda para sarfetmekten geri durmaz. Fakat genetik ve dış etkenler sebebi ile saçlarımızı istediğimiz gibi sıhhatli ve hacimli bir şekilde korumak her zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesine tedavi konusu insanlığın uzun yıllardır çare aradığı problemlerin başında gelir. Doğuştan gelen genetik nitelikler dışında, bilhassa kadınların saçlarına uyguladıkları kimyasal boyalar, röfle, perma ve fön gibi uygulamalar ve stres, infeksiyon ve infestasyonlar saç dökülmesinin nedenleri arasında başı çekmektedir.

Günümüzde dış görünümüne önem veren sadece kadınlar değil, aynı zamanda erkekler de gün geçtikçe kendi görüntülerine daha çok önem vermekte, bu nedenle zamanını ve parasını dış görünüşlerine harcamaktadırlar. Yapılan araştırmalar neticesinde, erkekleri en çok rahatsız eden konuların başında saç dökülmesi ve kellik gelmektedir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin nedenlerinin başında genetik faktörler ve stres gelmektedir. Ama bizler saç dökülmesinin nedenlerini ortadan kaldırmak yerine saç dökülmesine tedavi yöntemlerinin peşine düşeriz ve buna çözüm bulmaya çalışırız. Dolayısıyla saç dökülmesini durdurmak için çesitli tedavi yöntemleri araştırırız. Saç dökülmesine tedavi araştırmaları senelerdir bilim adamlarının çare bulmaya çalıştığı konular içindedir. Ve her geçen gün saç dökülmesine tedavi yollarını geliştirirler ve çözüm yöntemlerini çeşitlendirirler. Saç dökülmesine tedavi örnekleri arasında saç ektirme, mezoterapi vb. yöntemler geliştirmişlerdir.  Günümüzde eczane ve marketler göz atıldığında saç dökülmesine tedavi ilaçları daha çok kimyasal içeriklidir. Ama yiyecek ve içecekte olduğu gibi sağlık ürünlerinde de gün geçtikçe kimyasal ürünleri kullanmaktan kaçınan tüketiciler, saç dökülmesi bitkisel çözüm yaklaşımını tercih etmektedirler. Günümüzde saç bakımı başlı başına yüz milyonlarca doların döndüğü bir endüstri haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri büyük bir araştırma konusudur.

Saç dökülmesini engellemek için ünlü markaların sunduğu kimyasal malzemeleri her yerde kolaylıkla bulabiliriz. Fakat  herkesin bu ürünleri kullanabilme imkanı elbette ki yoktur. Dolayısıyla saç dökülmesi bitkisel çözüm ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden ananelerimizden kalma, yıllardır kulaktan kulağa yayılarak öğrenilen çeşitli saç dökülmesi bitkisel çözümler kullanılır. Bu bitkisel çözümlerden hemen akla gelen, evde de kolayca tek başımıza hazırlayabileceğimiz zeytinyağı, sarımsak ,yumurta, papatya yağı, badem yağı gibi karışımlarla hazırlanabilen çeşitli kürlerdir. Ama imalatçılar bu durumu daha da kolaya indirgemek için bu karışımları da hazır olarak satın alabileceğimiz hale ulaştırmışlardır. Ünlü markalara oranla çok daha ucuz fiyata temin edebileceğimiz bu ürünlere tüketiciler gerek marketlerden, eczanelerden ve aktarlardan, gerekse internette çeşitli online satış sitelerinden ulaşabilmektedir. Elbette ki tüm bu yöntemler ve bitkisel çözümler tam bir iyileşme için yeterli değildir. Bunun yanında kişinin beslenmesine, uykusuna, sağlığına, yediklerine dikkat etmesi ve stresli ortamlardan kendini olabildiğince uzak tutması gerekmektedir. Ama bütün şartlar sağlansa bile genetik etkenlerden dolayı  bilim adamları tam bir çözümün olacağı sözünü hala veremekte, ancak bu konudaki araştırmalarına hala devam etmektedirler. Yine de uygun ürün kullanımı ile beraber bütün bu şartlar da elde edilirse saç dökülmesinde ciddi bir yavaşlama ve iyileşme olacağı kesindir.