Numara öğrenmeDevir değiştikçe bir bakıyorsunuzki eskilerde zor olan nerdeyse imkansız olan bir çok şeye artık rahatça ulaşabilir olmuşsunuz. Numara öğrenmede bunlardan bir tanesi, bilmediğiniz lakin ulaşmanız zorunlu olan bir numarayı öğrenmek artık çok daha basit. Örneğin hastaneden randevu almanız gerekiyor ama numarası yok ya da işsizlik maaşınız kesildi ve iş-kur’dan bu konuda bilgi almanız gerekiyor ya da yabancı dil kursuna gitmek istiyorsunuz hepsini teker teker dolaşacak olanağınız yok böyle bir durumda telefonla bilgi alamanız gerekiyor hemen numara öğrenme servislerinden yararlanarak aradığınız yerin numarasını öğrenebilirsiniz.Numara öğrenme servislerinden yararlanarak gerekli olan numaraları öğrenirken numara sorgulama servislerinden de faydalanarak elimizde olan bir numaranın hangi operatöre ait olduğunu öğrenebilme imkanımız vardır. Aslına bakıldığında hangi operatöre ait olduğunu öğrenmek hangi durumda işimize yarayabilir?

Ceplerimize ait bir numarayı artık seçtiğimiz bir operatörde numaramızı değiştirmeden numara taşıyabilme kampanyasından yararlanarak değiştirmemiz mümkündür. İşte bu durumda numara sorgulama sistemi devreye giriyor ve sorgulamak istediğiniz numaranın hangi operatöre ait olduğunu, eğer taşıma işlemi yapıldıysa da hangi operatöre taşınmış olduğunu öğrenmenize yardım etmektedir. Burada dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken tüm müşterilerin numaraları sabit kalmak şartıyla istediği operatöre geçebildiğini ve aradığınız numaranın artık numarasının devamlı aradığınız operatörde değilde başka bir operatörde bulunmasıdır. Çünkü bu durumda aradığımız numaraların hangi öperatörü kullandığını artık kullandığı numaraya bakarak anlamamıza imkan yoktur operatörlerin rekabet içinde oldukları ve sadece kendi operatörlerinin yararlanacağı kampanyaları olduğunu diğer operatörleri değişik tarifeden ücretlendirdiğini göz önünde bulundurmamamız gerekmektedir.

Ceplerimize ait faturanın kötü bir etki yaratmaması için temkinli olmak ve ulaşmak istediğimiz numaranın önce hangi operatöre ait olduğunu bilmek gerekir. Mesela; numara sorgulama turkcell sitesinden sorgulama yaparak  turkcellemi ait ya da başka operatöremi ait öğrenme olanağımız var. Numara sorgulama turkcell servisinden faydalanmak için hem cep telefonunuzdan mesajla öğrenmek istediğiniz numarayı girerek, hem telefonla ilgili hizmeti veren  numarayı arayarak hemde turkcell sitesinden bilgi sorgulama menüsünü kullanmanız yeterli. Artık bilmediğimiz bir numarayı ve ya numaranın hangi operatöre ait bulunduğunu öğrenebilmek teknolojiye bağlı olarak oldukça basit.