Nlp Kaliforniya’da 70li yılların başında ortaya çıkmıştır. Bir kişinin harika olabilecek maksimum performansı ile ortalarda olan performansı üzerine çalışan bir metabolizmadır ve insanın yanlış yaptığı şeylerin köküne inebilip nerede ne yanlış yaptıklarını kavrayabilmesi ve problemi kökten çözebildiği için de aynı hataları asla tekrarlayamamasını sağlayan bir formüldür. Bu alanda hizmet göstererek nlp eğitimi sağlıyor ve kişilere model belirleyip beyinde kimsenin ulaşamadığı bölümlere ulaşıp farklılık yaratıldıktan sonra başarılamamış bir işin nasıl insanın aslında düşündüğü ve istediği şekilde yapılabilmiş olduğunu göstermektedir.

Nöro Linguistik Programlama biçiminde açılıma sahip olan nlp eğitim sisteminde bireyin beyninde sahip olduğu fakat kolay kolay kullanamadığı yerlere erişip kendini en gerekli faydaya taşıması amaçlanmıştır. Bu alanda yıllardır oldukça başarılı sonuçlar elde edilmekte ve uygulayan herkes hayalettiği hedefi tam 12 den vurmaktadır. Özellikle iş ortamında oldukça gerek duyulan ve aynı ölçüde etki göstermiş olan nlp eğitimi sayesinde bugün çoğu insan kariyer yapmış bulunmakta ve bu eğitimi hayatlarının şansı olarak kabul etmektedirler. En başarılı iletişimcileri inceleyerek insanlar arası iletişimde sistem mekanizmasını çözebilmiş bu yöntemle bir bireyin hatalarını tekrarlama şansı olmadığı gibi yapamadığı, başaramadığı konularda da istediği başarıya ulaşabilmesi olabildiğince kolaylaştırılmıştır.

Değişim zamana da bağlı olarak olması gereken bir kavramdır ve bunun sağlanabilmesi içinde insana cesaret olmalıdır. Bu yönden kalıcı bir karar verir sahiden ben yerine biz mantığıyla yaklaşabiliyorsak bir an önce nlp eğitimi konusunda bilgi almalı ve hemen gereken başarıya ulaşabilmelisiniz. Kişisel gelişim metotları çeşitli dallarda bir zamandır olmaktadır fakat ne yazık ki çoğu sadece ufak bir artı sağlayabilmekte ve onun da tam bir garantisi bulunmaz. Aslında bu sistem ile başarıya ulaşamama oranı sıfıra olabildiğince yakın olduğu gibi gerçekten başaramamanın aslında ne kadar zor olduğu öğretilmektedir.