Nevresim takımlarıEvlilik zor ama güzel bir şey, yuva kurmak, çocuk sahibi olmak, düğün telaşı ve çeşitli hazırlıklar. Çeyizlerin meydana gelmesi hem eğlenceli hemde zor olan bir aşamadır... Evlenen çifte karışan aileler ve sanki kendileri kullanacakmış gibi kendi zevklerine göre battaniye yorgan alırlar… Kimse sormaz nasıl bir şeyler istersiniz, eşyalarınıza hangi renkler uyumlu olur sadece alınır ve sunulur. Eskiden sadece çiçekler olurdu yataklarımızda. Battaniye, yastıklar, nevresim takımları, yatak örtüleri hep çiçek desenleri sanki kırda yatıyormuşuz gibi. Oysa artık çeşitli desen ve renkte her türlü zevke hitap edebilmekte. Biraz geç akıl edilmiş olsa da neyse ki düşünüldü nihayetinde. Her ne kadar ağaçlar, çiçekler güzel olsa da renkler ve zevkler tartışılmaz ve insanları alternatifsiz ürünleri kullanmaya zorlamak olabildiğince yanlış bir uyugulamaydı.

Ying yang desenli yatak örtüleri bir çok kişiye göre lale desenli bir örtüden çok daha güzel bulunabilir ya da üzerinde pençesini gösteren büyük bir aslan resmi olan battaniye kullanmayı isteyen insanların sayısı olabildiğince çoktur. Neyse ki artık üretim ve çeşit yüksek miktarlarda da çoğu insanın beğenisini kazanan ürünler bulunabilmekte. Yatak odaları için özellikle oldukça fazla çeşit bulmak mümkün. Tabi aile kuran çiftin çeyizleri yanında kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları alışverişin yanında bir de komşuların ve akrabaların getirdiği hediyeler vardır. O kısım da kesinlikle kenara atılmamalı. Yakınlardan, komşulardan, akrabalardan çiftin zevkini yansıtmayan nevresim takımları hediye gelebilir. Kullanmak istenmez, atılmaya kıyılmaz, başka birine hediye edilmez ve öylece hep bir köşede dururlar.

Dedim ya evlilik güzel olduğu kadar zor. Zor ama tatlı bir zorluk tabi ki. Yoksa ne olacak sanki beğenmesek de evimizde biryerlerde yedek örtü ya da takım bulunsa zararı mı var? Bir köşede dursun belki bir gün lazım olur. Tabiki gençleri ve çocuklarıda unutmamak gerekir. En şanslı olanlar onlardır aslında. Eskiden sadece televizyonda görülebilen kahramanlar artık tüm yatak takımlarında boy gösteriyor ve çocuklar hayallerindeki kahramanlara sarılıp uyuyabilme şansına sahipken gençler de kendi beğenileri doğrultusunda alıp standart ürünlerin hapsinden sıyrılmış durumda. Ne olursa olsun teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin sanırım aileler de çok değişmeyecek ve öyle ya da böyle herkesin evinde yine de kişinin zevklerini aslında tam manasıyla yansıtmayan ürünler bulunacak. Üretimin amacı satış olduğuna göre insanların istekleri doğrultusunda üretim yapmak da tabi ki en mantıklı seçim. Hal böyle olunca da müşteriler de memnun üreticiler de… Doğru iletişimin karşılıklı hayata ve ticarete olumlu yansıması da bu olsa gerek.