Nasıl sohbet edilir

 

Chat kelimesi aslında Türkçe bir kelime olmayıp dilimize İngilizce'den katılan ve bu gün ülkemiz insanlarının bir çok konuda interneti tercih etmelerinin, daha doğrusu sanal'a yönelmelerinin bir sonucu olarak sohbet kelimesinden daha fazla kullanılan bir kelime haline gelmiştir. Anlamı tam olarak sohbet kelimesi ile aynıdır. Yurdumuz insanlarının internete yoğun girişi, nüfusuna oranla internet kullanımında % 68 lere ulaşmamıza yol açmış ve doğal olarak insanlarımızın eğlenceye olan düşkünlüğü nedeni ile bir çok yeni kullanıcı ilk deneyimlerini chat yani sohbet odalarında gerçekleştirmiştir. Daha ilk günlerinde nüfusunun çoğunluğu genç olan bir millet olarak yoğun bir şekilde sohbet odalarını tıka basa işgal etmemizin sonucu olarak sohbet eden ya da sanal sohbet eden bir genç toplum ortaya çıkıvermiştir.

Sohbet konusuna olan bu ilgi ilk başlarda sanal ortamda en fazla mirc olarak anılan bir yazılım olan ve bilgisayarımıza basitçe yükledikten sonra dilediğimiz bir odaya hemen girerek sohbete başlayabileceğimiz basit bir proglam ile vücut bulmuş, sonraları icatları ihtiyaçların doğurduğu gerçeği ile icq ve benzer yazılımlar ile hızını kesmeden devam etmiştir. Chat yaptığınız insanı görme ihtiyacı artık çığrından çıkıpta "Bunun göstereni yokmu acaba?" sorularının ortaya çıkardığı baskı ile görüntülü chat nimeti biraz geç de olsa milletimizce keşfedildi. Tabiki bir an da standart chat unutulup yerini görüntülü sohbet mucizesine bıraktı. Yalnızca yazışma ile iletişim kuran bir kullanıcı kitlesinin görüntülü sohbete nasıl rağbet gösterdiğini tahmin etmek elbette zor bir iş değildir.

En başlarda mevcut internet alt yapımızın kapasitesi ve internetin henüz her evde olmayışı sebebi ile internet cafeler ilgi odağı oldu ve hemen her yaştan insanı kuytu köşelerde heyecanla chat yaparken görmek normal birşeydi. Bu zamanlarda internet cafelerde chat yaptığı hatta sohbet ederken tartıştığı insanın gerçekte bir kaç masa ötedeki birisinin çıkması ile ortaya son derece ilginç manzaraların çıktığını, hatta bazen bu tesadüflerin can sıkıcı şekillerde neticelendiğini hayret içerisinde duyanlarınız vardır. Bu günlerde eğer chat yapmak yani sanal alemde sohbet etmek istiyorsanız inancınıza, zevklerinize hatta fantezilerinize ya da merak ettiğiniz her şeye hitap eden sizinle aynı fikirleri benimseyen insanları bulabileceğiniz son derece çok sayıda sohbet ortamı ya da odası bulmak mümkün, üstelik isterseniz sesli isterseniz görüntülü ya da sadece yazışarak. Türü ve işlevi ne şekilde olursa olsun chat yani sohbet belli bir kalite standardı içerisinde hala keyifli ve hoş vakit geçirebileceğiniz bir konu. Yeter ki gerçek Dünya da geçerli olan dürüstlük ve samimiyet gibi temel prensipleri sanalda da devam ettirebilelim.