Nasıl bir güvenlik


Eskilerden sık sık önceden kapılarını bile kilitlemediklerine, sokaklarda geç vakitlerde bile korkusuzca gezdiklerine dair hikayeler dinlemişizdir. Kimsenin bir diğerinin malına ve canına göz koymadığı emniyetli huzurlu vakitlermiş. Güvenlik problemi diye bir şey neredeyse yokmuş. Fakat bize çok garip gelir bu anlatılanlar. Çünkü öyle bir zamanda yaşıyoruz ki değil kapıyı kilitlememek, tek kilit yetmez oldu. Üst üste başka kilitler, çelik kapılar ve güvenlik sistemleri ve daha ne fanteziler.
 Güvenlik demek her şey demektir. İnsanların ev ve iş yerlerinde kendilerini emniyette hissetmesi çok önemlidir. Hiç kimse iş yerinde ya da evinde tehdit altında barınmak istemez veya evimizi işimizi kapayıp bir yere gittiğimizde gözümüz arkada kalsın istemeyiz. Bu sebeple, hergün artan hırsızlık, gasp, haneye tecavüz, soygun gibi can ve mal güvenliğimizi tehtit eden şeyler yüzünden evimiz ve işyerlerimize güvenlik sistemleri kurmak bir zorunluluk haline gelmiştir.

Güvenlik sistemleri çok mühim caydırıcı bir etkendir bu yüzden ihmale gelmez. Bugün komşunuza akrabalarınıza giren hırsızın yarın sizin evinizede girmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Bu konuda herkes kendine göre önlemini almalıdır. Güvenlik sistemlerinin çok çeşitleri bulunmaktadır. Bunların güvenlik ve caydırıcılık bakımından üründen ürüne farklılık gösterir. Bizlerse kesemize veya yaşam tarzımıza göre tercih yaparız.
Güvenlik sistemi uyarıcıları da çok türdedir. Bunlar sirenle, alarmla, ışıkla ya da telefonla uyarıyla kişiye veya çevresine haber vererek gerçekleşebilir. Bunlar arasından da hangisini seçeceğimiz bize ve güvenlik sistemimizin özelliklerine göre değişir.

Güvenlik sistemlerinin büyük bir kısmını oluşturan kamera sistemi ise ev ve iş yerlerinize gerek gerek kontrol gerekse emniyet amaçlı kurulabilir. İş yerlerine kurulan kamera sistemi hem çalışanların gidişatını izlemek hemde şirketin güvenliği için yapılır. İş yeri sahiplerini kamera sistemiyle çalışanları uzak bir noktadan izleyip değerlendirebileceği gibi, iş yerinde oluşabilecek hırsızlık ve gasp gibi olayların kontrolünü sağlar. Evlere kurulan kamera sistemleri  ise güvenlik açısından kurulabileceği gibi bebek bakıcılarına emanet ettiğimiz bebeklerimize olan tavırlarını takip etmek gibi nedenlerle de olabilir.

Kamera sistemi monte edilirken, kamera ile takip edilecek ortamın çapı, lokasyon düzeni ve aydınlatma türlerine göre kamera sayısı ve konumları belirlenir. Örneğin kamera sistemi oluşturulurken alan içindeki kısımlar, yerleşim ve oturma planı göz önüne alınırken her oda için ayrı kamera seçilir. Aydınlatma konusunda ise kameranın ışığı arkadan alacak biçimde kurulmasına dikkat edilir. İster kamera ister alarm sistemi olsun, benim başıma gelmez mantığını bi kenara bırakıp bi an önce kendi olanaklara göre sahip olabilceğiniz güvenlik sisteminizi seçmelisiniz. Ama unutmayın güvenlik herşeydir.