Lake boya fiyatlarıMobilya cilaları içinden ikisi lake ve gomalak ciladır. Bunlardan gomalak, Hindistan ‘da yaşayan akasya cinsi bir ağacın kabuklarına yapışarak beslenen lak böceğinin salgısından yapılmış bir cila çeşididir. Gomalak cila french polish olarakta adlandırılır. Gomalak cila suya dayanan bir cila çeşidi değildir, bu nedenden bu cila tekne ve yatların cilalanmasında kullanılmamaktadır. Daha çok eskimiş olan tahtalara daha güzel bir görüntü kazandırmış olmak ve ömrünü uzatmak için gomalak cila kullanılmaktadır. Bunun dışında çok ince bir cila olduğu için müzik aletlerinin cilalanmasında yaygın olarak kullanılır. Temizlenmesinde ise, suya dayanıklı olmadığından dolayı kuru bezle yapılmak zorundadır.

Lake boya işi ise dünyada ilk kez çinde başlamış, 1600’ lü yıllarda ise Avrupa’ya ulaşabilmiş ve günümüze kadar uygulama yapılmaya devam etmektedir. Lake boya parlak bir cila türdür. Kırmızı yada esmer renkli veya renksiz çeşitleri vardır. Lake boya pürüzsüz alan sever dolayısıyla lake boya ile cilananacak alan önceden çok iyi zımparalanarak pürüzsüz bir duruma koyulur. Lake boya güzel bir lake boya ustası ile sıradan bir mobilyayı bile çok güzel yapabilir. Ancak lake boya sürmek çok zor bir iş olduğu için lake boya ustası eğer işinde usta değilse mobilyanızı eskisinden daha kötü bir hale getirebilir. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise lake boya malzemesi seçimidir. Lake boya, doğru ellerde ve doğru boya seçimiyle istenilen sonuçları verebilmektedir. Türkiye'de lake cila yoğun bir biçimde kullanılan bir boya çeşidi olması sebebiyle fazla sayıda lake atölyesi mevcuttur. Bu atölyelere hemen her yerde bulmak mümkündür.

Mobilya cila fiyatları uygulanacak bölümün büyüklüğüne ve ayrıntılarına göre değişir. Ayrıca mobilya cila fiyatları kullanılacak malzemenin kalitesi ve cila çeşidine görede farklılık gösterebilmektedir. Mesela lake boya fiyatları ilk önce yüksek görünsede uygulanacak mobilyanın ömrünü uzatacağı ve dayanıklılığını arttıracağı göz önünde bulundurulursa uzun vadede ekonomiktir. Lake boya fiyatlarının çok olmasını perdeleyecek başka bir unsur ise, mesela lake boya sürülmüş bir lake mutfak dolabının rengini istediğimiz anda değiştirebilme şansımız bulunmaktadır. Bu lake boya ile boyama yapılmamış kapaklarda imkansızdır. Kapağı tamamen değiştirebilmek durumunda kalırız. Bu taraftanda bakıldığında mobilya cila fiyatları arasında yüksek olan lake boya fiyatları gerçek anlamda uzun süreli zamanda tasarrufludur.