Katalogtan satış


Her mağazada, markanın onlara ait ürünlerini kapsayan ya da bir takım modellerin saçilerek müşterilere sunduğu kataloglar bulunmaktadır. Ürünlerin başlıca birkaç özelliğinin vurgulandığı ya da yalnızca fiyat ve modellerinin bulunduğu çeşitli kataloglar vardır. Ancak bunları sadece o mağazada görülebilir, dilerseniz kataloglarını yanınıza alarak evde bakma şansınız olur. Hepsi bununla sınırlıdır. Oysa bir de katalogtan satış şeklinde muhteşem bir sektör bulunmaktadır.

Çalışılan markanın satış sorumlusu ünvanını alarak sizlere teslim edilen kataloglar ile müşteriler gezilir ve çay kahve yemek sohbetleriyle birlikte kataloglara keyifle ve detaylı şekilde bakılarak sipariş üzerine çalışmalar yapılır. Katalogtan satış yapan kişinin her üründe satış başına almış olduğu bir kâr oran bulunmaktadır ve kişisel satış pazarlama yeteneğinin yanısıra güler yüzlü olmasına göre de yapacağı satış miktarı fazla olacağından aylık kazancı da oldukça tatminkar olacaktır.

Katalogtan satışın bir başka avantajı da satış yapan temsilcinin konuya vakıf olabilmesi olması ve sorulara keyif içinde sıkılmadan sohbet eşliğinde cevap verebileceğinden müşteri bütün bilmediği şeyleri öğrenme şansını yakalıyabileceği gibi satıcının da katalogtan satışı yapılan ürünlerin tester denen deneme ürün tanıma amaçlı ufak test ürünlerini bizzat kullanabilme şansının olmasıdır.

Tester ürünlerinin kozmetik ve özellikle parfüm tarzındaki ürünlerde olmasının yanı sıra bir mağazada satıcının ilgilenmesini beklemek ayak üzeri kısa zamanda ürünlerle ilgili bilgi almak gibi olumsuz yanlarının olmaması katalogtan satışın dolaylı bir başka hoş özelliklerini meydana getirir.