Kararlılık için zeka oyunları


İnternette oynanan oyunların hayatlarda kim ne derse desin en büyük olumsuzluğu dikkat dağınıklığıdır. Bu dikkat toplayamama sebebi kişinin oyunu unutamaması ve oyunu düşünüp durmasıdır. Üstelik kişinin bedensel olarak sağlığının bozulmasına da sebep olur. Kişi bilgisayar başında olduğu zaman içinde radyasyona maruz kalır ve kanser gibi sağlık riski oluşabilir. Hormonlardada bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. ayrıyeten gözler çok yorulursa göz sağlığına, düzgün oturulmadığında bel ağrılarına neden olur. Bilgisayar oyunlarının dikkat dağanıklığına sebep olabildiği gibi kişinin zeka seviyesini de geriletir. Özellikle gençlerin. Zeka oyunu dendiği anda sizde o birazcık çekinen kişilerdensiniz değil mi? Beyninize meydan okunduğunu düşünüyor, çözememekten mi korkuyorsunuz? İşin sonunda yeterince bilgili ve zeki olmadığınızın ortaya çıkması mı sizi endişelendiren. Her ne kadar zevkli vakit geçirmek ve birazda olsa değişik şeyler yaşamak için zeka oyunlarına ebeveynler tarafındanda rağbet edilsede büyükler içinde küçükler içinde bilinmesi gereken detaylardan biride aynı zamanda zeka oyunlarının özgüvenden kişisel gelişime, dikkat yeteneğinin ve odaklanmanın gelişme gösterebilmesine kadar etkili olabilmesidir.

Zeka oyunlarının yararları muhakak ölçülü olunduğu zaman ortaya çıkar ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir, kendine güven duygusu aşılar ve bunu geliştirir. Bununla birlikte kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak bireysel güç ve yetenekleri ortaya çıkarabilmeye ve bireysel doğru kararlar almaya yardımcı olmaktadır. Dikkatini tek konu üstünde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır ve böylece dikkat ve odaklanma yeteneği gelişimi yaşanmaktadır. Mahjong oyunu bu tip oyunlara gösterilebilecek iyi bir örnektir. Mahjong zekayı iyi bir şekilde çalışmasını sağlayarak dikkat ve odaklanma gerektirdiği için bu yetenekleri beraberinde geliştirmektedir. Yine mahjong gibi bir başka yetenek geliştirmeye yardımcı oyun bubbles balon patlatma oyunudur. Bubbles balon patlatma oyunu da çocukların hem hemen odaklanma hemde dikkat yoğunlaştırmak adına iyi iş çıkaran misal konumundadır.

Bunun beraberinde zeka oyunları ve yararları çoğaltılarak anlatmak mümkündür. Buna örnek olarak, küçüklerin erken yaşlarda mücadeleci bir ruha sahip olmanın gerekliliğini benimseterek hayatın belkide onun bildiği gibi olmadığını ve bazı mücadeleler neticesinde gerçek hayatta başarıyı yakalayabileceğini öğretmektedir. Elbette herşeyin ortası yani ölçülüsü güzeldir. İster normal oyunlar olsun isterse zeka oyunları olsun çocukların bütün günlerini bu oyunlarla geçirmesi doğru değildir. Anneler ve babalar uzmanlara göre tüm şeylerde olduğu gibi zeka geliştirmeyi sağlayan ve benzeri oyunlarda hem disiplinli hemde ölçülü olmaları gerektiğini söylemektedirler.