Hizan balı nedirGeçmişten günümüze çoğu insanın dikkat ettiği konulardan bir taneside dengeli ve doğru beslenmektir. Milenyum çağında özellikle genetik şifreleri ile oynanan gıdalar çoğu zaman faydasından daha çok zarar sağlıyor. Organik adı altında sunulan besinler gerçekte katkı maddeleri ile oluşturulan besinler halini alıyor. İçeriğiyle en fazla oynanabilen gıdalardan bir tanesi, belki de en önemlisi de bal. Doğadan saf haliyle sofralarımıza gerçek balın ulaşması çok zor olabiliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek olan bal, büyük küçük her kesin tükettiği bir besin. Doğal şifa kaynağı olarak da tanımlanan bal doğal olarak tüketildiğinde kişilere sağlık getiriyor. Farklı birçok çeşidi olan bal, kestane balı ile vücuda şifa dağıtıyor. Kestane balı diğer bal çeşitleri kadar çok bilinmesede vücuda olan yararları saymakla bitecek gibi değildir. Farklı tadı ile diğer bal çeşitlerinden ayrılan kestane balı, haziran ayında çiçek veren kestane ağaçlarından toplanıyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kestane balı solunum yolları ve mide rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılıyor. Diğer bal çeşitleri kadar popüler olmayan kestane balı doğal ve saf elde edilişiyle sizlere şifa veriyor.

Fazla bilinmeyen ama diğer bir şifalı bal çeşidi ise hizan balı. Hizan balı sadece Bitlis ilinin Hizan yaylasında çok yüksek bölgelerinde üretilen bir bal çeşidi. Doğal yollardan elde edildiğinde bütün diğer bal çeşitleri gibi sağlığa yararları saymakla bitmeyecek olan hizan balı, doğru yerlerden alınmalıdır. Diğer ballar ile kıyaslandığında daha farklı bir tadı olan hizan balı, aroma ve lezzet olarak da farklılık göstermektedir. Hizan balı adının pek duyulmamasına rağmen diğer bal çeşitleri gibi çok faydalı ve yararlıdır. Temini doğru yerlerden yapılması gereken hizan balı, tamamen doğal olarak meydana gelmiştir.

Karakovan balı ise görünüşü açısından çiçek balına benzemesine rağmen arıların altı ay hiç aydınlık görmeden meydana getirdikleri bir bal çeşidi. Yapım aşaması çok değişik olan karakovan balı, ismini hiç aydınlık görmeden kapalı kovanda çalışan arılardan alıyor. Tamamen doğal yollardan elde edilen karakovan balı şeker oranı olarak da sıfırdır. Mide, tansiyon, kan dolaşımı gibi birçok hastalığın tedavisi için kullanılan karakovan balı, sigara içenler içinde doğal temizleyici görevini görmektedir. Şifa dağıtma görevini üstlenen, tamamen doğal yollarla elde edilen bal uzun zamandan beri çok fazla hastalığın tedavisinde özellikle kestane balı, hizan balı ve karakovan balı kullanılmaktadır.