Düğün fotoğrafçısıDüğün günü hayatınızın en özel ve en çok beklenen günüdür. Tekrarı olmayacağı için her anı çok kıymetlidir o günün. Bu kadar kıymetli olan o her anın en değerli karelerini yakalamakla sorumludur düğün fotoğrafçısı. Bu nedenden düğün fotoğrafçısına fazlasıyla iş düşmekte ve o günün en büyük sorumluluğunu taşımaktadır. Bildik düğün fotoğrafları yada düğün fotoğrafçısı sadece o günü hatırlatacak bir iş yapar. Herkesin bir arada bulunduğu karelerin olduğu, sadece elinizde kalan bir anı olarak fotoğraflarınızın arasında yerini alır yapılan iş. Fakat iyi bir düğün fotoğrafçısı düğün gününü hatırlatmakla kalmaz, o anları size tekrar yaşatır. Bunlarda ancak yapılan işi sevmekle ve neyi nerede bulabileceğini bilmmekten geçer. Bazen bir yakının ellerini korsenin düğümlerini atarken bazende dua için açılan ellerdeki umudu yada aynadaki bir yansımayı yakalıyabilir iyi bir düğün fotoğrafçısı. İşte bunlardır size yıllar sonra bile o anı tekrar yaşatacak olan ayrıntılar.

Bir sanattır düğün fotoğrafçılığı. Bu yüzden çekim işlerini yalnızca kendisi yapan bir düğün fotoğrafçısı bu noktada yardım  almamalı kimseden. Çekim yerine kendisine ait olan araç ve ekipman ile gelip zaten çok yoğun olan o günde size fazladan yük bindirmemeli. Çekim için genellikle sizin tarafınızdan her hangi bir yardım yada benzeri bir şey istememeli çünkü işin uzmanı olan açısından etrafta fazlasıyla ayrıntı ve malzeme bulunmaktadır.

Ortalama 3 saat süren çekimde 350 kare resim çekilebilmektedir. Bunlardan bazıları çeşitli sebepler ile (gözün kapalı çıkması, tekrar karesi olması gibi) Foto DVD hazırlık aşamasında silinir. Sizlere Foto DVD’de hemen hemen 200-250 kare fotoğraf teslim edilir. Düğün günü belgesel çekiminde ise çektiğim fotoğraf sayısı neredeyse 700-800 kare olmakla birlikte sizlere Foto DVD’de bunların ortalama 550 karesini genelde size yollar düğün fotoğrafçısı.

Herhangi bir çekim sırasında tüm fotoğrafların kusursuz olmasını beklemek doğru bir beklenti değildir. Düşünün ki ünlü dergilerin kapak çekimleri yapılırken bile kusursuz ışıklandırmalı stüdyolarda çekim yapılmasına rağmen saatlerce çekim yapıldığı halde ve bu fotoğraflardan yalnızca bir adedi kapak olarak yerini olabilmektedir. Genelde 3 saatlik kısa çekimler sırasında 10-15 adet "Kapak Fotoğrafı" sahibi oluyorsunuz. Fakat bu diğer fotoğraflarınızın iyi olmayacağı anlamına gelmez tabiki. Onların da büyük bir kısmı bayılacağınız fotoğraflar oluyor.