Sanayi sektöründe taş, ahşap ve metal gibi sert malzemeleri işleyebilen tezgahlar konusunda yapılmış olan en önemli buluşlardan biri 1950’li yıllarda  cnc router makinaları uygulamaya konulması ile olmuştur. Tezgahların bilgisayarla donatılması ile cnc router makinaları oluşturulmuştur.  Cnc router makinaları verimliliği arttırabilen ve bozuk parça riskini düşüren bir sistemdir. Cnc makinaları üzerinde aynı anda bir çok iş yapılabilinen dolayısıyla kullanım açısında son derece verimli makinalardır. Cnc router makinalarda  işlem süresi sabittir,  bu neden ile gerçekleştirilecek olan üretimin takibini yapabilmek, üretimi denetlemek ve yapılan üretimin ortalama ne kadar süreceğini tahmin etme imkanı vardır. Cnc router bu açıdan üreticinin imalat seçenekleri, iş başına maliyet ve üretim planlaması konusunda denetim gücünü arttırmaktadır.

Cnc router makineleri kullananların uzman olmaları yapılan işin en az hatayla sonuçlanmasını beraberinde getirir. Her ne kadar kesimler bilgisayarlı sistemle ve programlarla gerçekleşse de, sisteme doğru verileri girebilmek için makine hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak gerekir. Cnc router makinesinde hangi uçla hangi malzemeyi kesmenin daha verimli sonuç verebileceğini bilmek profesyonellik gerektirmektedir. Cnc router makinalarının üreticiyi zorlayan tek yönü cnc router fiyatı yüksekliğidir.  Yurtdışından getirilen makinelerin hem nakliye fiyatları hem de vergilerinin yüksek olması sebebiyle yerli üreticiler genel olarak, cnc router imalatı yapmakta olan yerli firmaları seçerler. Yerli cnc router imalatı yapan şirketlerinden alınmış olan cnc makine fiyatı yurtdışından alınmış olanlara kıyaslandığında daha ucuzdur. Ayrıyetten cnc router imalatı yapan yerli cnc router üreticileri satış sonrası hizmet yönünden yurtdışından alınanlara kıyasla daha iyi hizmet vermektedirler.

Türkiye’ de birçok büyük cnc router imalatı yapmakta olan şirketler vardır. Bu şirketler yalnız yurt içine değil yurtdışınada yerli cnc router ihracatı yapmaktadırlar. Ürettikleri makinaların kalitesi olabildiğince yüksek olan yerli cnc router üreticileri, yapımında herhangi bir çin malı parça kullanmazlar. Bu sayede cnc makine imalatı yapan yerli firmaları seçenler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir kullanım sağlamış olurlar ve herhangi bir arızayla kolayca firmaya ulaşabilir, problemine çözüm bulabilirler.